Słów kilka o św. Agnieszce Rzymiance, bł. Karolinie Kózkównie, bł. Józefie Sanchez del Rio oraz Świętych Młodziankach
Urodziła się około 291 roku w Rzymie, a męczeńską śmierć poniosła w wieku około dwunastu lat. Zginęła, broniąc swojego dziewictwa. Przez swoich rodziców została wychowana na bardzo pobożną i gorliwą chrześcijankę i w dziesiątym roku swojego życia ślubowała czystość przed Bogiem. Agnieszka, jako córka dobrego rodu rzymskiego i jednocześnie dziewczyna o nieprzeciętnej urodzie, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mężczyzn. Syn rzymskiego starosty zapragnął poślubić Agnieszkę, na co ona nie wyraziła zgody mówiąc, że „jej serce jest już zajęteˮ. W ten sposób przyznała się do bycia chrześcijanką. Rozwścieczony tym faktem starosta rzymski nakazał najpierw zaprowadzić Agnieszkę do domu publicznego i pozbawić ją dziewictwa, a następnie spalić na stosie. Chcieli zaprowadzić Agnieszkę nagą przez całe miasto, ale ona modliła się do Boga tak gorliwie, że całe jej ciało nagle okrył płaszcz długich do ziemi włosów. Każdy mężczyzna, który próbował zbliżyć się do dziewczyny, tracił wzrok, a drewna, na których miała być spalona, nie chciały się palić. Ostatecznie ścięto jej głowę 21 stycznia 304 roku.
Karolina również oddała życie w obronie dziewictwa w bardzo młodym wieku. Miała zaledwie 16 lat. Jej postać jest nam szczególnie bliska, z racji tego, że była Polką. Urodziła się i mieszkała we wsi Wał-Ruda w pobliżu Radłowa. Tam też tragicznie zmarła, zamordowana przez rosyjskiego żołnierza. Była jedną z jednym z jedenastu dzieci państwa Kózków. Od dzieciństwa bardzo mocno angażowała się w życie swojej wspólnoty parafialnej. Mimo tego, że pochodziła z ubogiej rodziny, miała w sobie bardzo dużo pogody ducha. Chętnie pomagała w obowiązkach domowych swoim rodzicom. Uczyła się pilnie, ale największe zainteresowanie wykazywała prawdami katechizmowymi, które nie tylko przyswajała sobie, ale i głosiła w swoim otoczeniu. 18 listopada została siłą uprowadzona i zginęła męczeńską śmiercią, zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, który usiłował ją zgwałcić. 10 czerwca 1987 roku została beatyfikowana przez Jana Pawła II. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc.
Nie można chyba wyobrazić sobie większego okrucieństwa niż morderstwo całkowicie niewinnych, małych dzieci. 28 grudnia w Kościele upamiętniane są ofiary Rzezi Niewiniątek. Herod, mając nadzieję na zgładzenie w ten sposób Jezusa, kazał wymordować w Betlejem wszystkich chłopców do lat 2. Mimo tego, że celem oprawców nie byli Młodziankowie, ale Jezus, i że jako tak małe dzieci nie mieli oni szansy opowiedzieć się za wiarą, Kościół uznaje ich za świętych męczenników. Oddali życie za Jezusa. Są uznawani patronami chórów kościelnych.
Był najmłodszym z uczestników meksykańskiego powstania Christeros. Mimo swojego młodego wieku, w chwili męczeńskiej śmierci miał zaledwie 14 lat, okazał się bohaterstwem, na jakie nie byłoby stać wielu dorosłych. Jego oprawcy nakazali mu wyrzec się Jezusa za cenę życia. Umęczono go w wyjątkowo bestialski sposób. Przecięto mu skórę na stopach i przeprowadzono przez całe miasto. Nad fosą został rozstrzelany, umarł ze sławami „Niech żyje Chrystus Królˮ na ustach. O jego losach i o losach innych powstańców można dowiedzieć się więcej oglądając film „Christiadaˮ. Warto!
opr. aś/aś