Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


John Main OSB

Obecność Chrystusa


Cisza i trwanie. Czytania na każdy dzień

Liczba stron: 392
Wydanie: I, Kraków 2014
ISBN: 978-83-7354-545-8
Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
Moje spotkania i wspólne medytowanie z wieloma ludźmi, którzy pośród swych zwykłych, codziennych zajęć podejmują tę nadzwyczajną i cudowną pielgrzymkę ducha, sprawia, że widzę coraz wyraźniej prawdziwą naturę tej podróży. Wiemy, że jest to podróż wiary, podróż powiększającej się zdolności przyjmowania i dawania miłości, a co za tym idzie, coraz lepszego zrozumienia czym jest natura rzeczywistości.

Widzimy w tym również drogę, która w miarę wędrowania wymaga coraz większej wiary. Góry stają coraz bardziej strome, a ścieżka na szczyt coraz węższa. Ale widok jaki się rozpościera staje się coraz rozleglejszy, bardziej inspirujący i uczący nas pokory, dając nam coraz silniejszą motywację do głębszego zaangażowania na kolejnym etapie wspinaczki.

Medytacja, jako droga życia skoncentrowanego wiernie i w sposób zdyscyplinowany na modlitwie, jest naszą drogą do prawdziwego doświadczenia Ducha Świętego. Każdy, kto wytrwale nią podąża szybko zaczyna poznawać, że jej wymagania wzrastają z każdym kolejnym krokiem. W miarę jak rośnie nasza zdolność przyjmowania Objawienia, rośnie w nas poczucie, że nasza na nie odpowiedź, nasze na nie otwarcie musi także być coraz bardziej szczodre i mniej przywłaszczające.

Dziwne i cudowne jest to, że to wymaganie jest tak odmienne od wszystkich, które dotąd poznaliśmy. Większość stawianych nam wymagań ogranicza naszą wolność, a to okazuje się zaproszeniem do pełnej wolności ducha — wolności, którą się radujemy, gdy tylko przestajemy koncentrować się na sobie. To, co wydaje się wymaganiem absolutnego podporządkowania w istocie jest sposobnością do nieskończonej realizacji naszego potencjału. Jednak, aby to zrozumieć, trzeba uświadomić sobie, że tak jak absolutne jest wymaganie, taka też absolutna ma być nasza odpowiedź.

John Main OSB, Cisza i trwanie, Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC

 

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość wolność serce rozważanie medytacja dyscyplina koncentracja duch życie duchowe modlitwa kontemplacyjna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W