Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Richard Rohr

tłumacz: Grzegorz Baster
OD MĘŻCZYZNY DZIKIEGO DO MĘŻCZYZNY MĄDREGO
Refleksje na temat męskiej duchowości

ISBN: 978-83-277-0062-9
wyd.: Wydawnictwo WAM 2014

Wybrane fragmenty
Od wydawcy
Mężczyzna dziki


Mężczyzna, który przez swe łzy znów staje się chłopcem,
Rzucam się na piasek, zderzam z falami,
Ja, głosiciel radości i bólu, łączący tutaj i potem,
Słuchając wszystkich rad, prędko je porzucam,
Pieśń wspomnień.

WALT WHITMAN, „Out of a Cradle Endlessly Rocking”

Od wydawcy

Być może w lekturze niniejszej książki pomoże Cię, Czytelniku, kilka informacji na temat jej powstania.

Pod koniec lat 80. St. Anthony Messenger Press zwróciło się z prośbą do Richarda Rohra i Josepha Martosa, aby nawiązując do swoich wcześniejszych publikacji, napisali książkę dotyczącą duchowości mężczyzny. Wcześniej nakładem St. Anthony Messenger Press ukazały się inne książki Autorów: The Great Themes of Scripture: Old Testament (1987), The Great Themes of Scripture: New Testament (1988) oraz Why Be Catholic? Understanding Our Experience and Tradition (1989). W tym czasie na rynku znajdowało się niewiele pozycji dotyczących duchowości mężczyzny.

Książka The Wild Man's Journey: Reflections on Male Spirituality (St. Anthony Messenger Press, 1990) została opracowana przez teologa, Josepha Martosa, na podstawie cyklu czterech wykładów wygłoszonych przez Richarda podczas weekendowych rekolekcji przeznaczonych wyłącznie dla mężczyzn. Spotkania odbywały się wyłącznie w męskim gronie, ponieważ poruszane tematy dotyczyły głównie mężczyzn, a także dlatego, że podczas pracy w małych grupach mężczyźni mieliby trudność w poruszaniu pewnych tematów w obecności kobiet. Celem tych spotkań było wytworzenie atmosfery, w której mężczyźni mogliby wydobyć na światło dzienne skrywane dotychczas niepokoje, lęki, nadzieje i marzenia, być wysłuchani i omówić je w szczerym dialogu z innymi mężczyznami.

Na prośbę Richarda Joe Martos włączył również do książki materiały z nagranych przez Richarda audycji A Man's Approach to God (St. Anthony Messenger Press, 1984) oraz The Spirit in a Man (Credence Cassetes, 1988). W efekcie książka The Wild Man's Journey sprzedawała się bardzo dobrze i została przetłumaczona na kilka języków. Richard zaczął prowadzić spotkania na temat duchowości mężczyzny w Stanach Zjednoczonych i Europie, zwłaszcza w Niemczech.

Książka The Wild Man's Journey, podobnie jak jej autor, ewoluowała, odzwierciedlając zmiany i rozwój duchowości mężczyzny, dlatego w 1996 roku Richard opracował jej kolejną wersję. Ponieważ tematyka duchowości mężczyzny intrygowała i poruszała mężczyzn przez przeszło dwadzieścia lat, Richard uznał, że konieczne jest ponowne uaktualnienie jego oryginalnej pracy.

Książka, którą trzymacie Państwo w ręku, Duchowość mężczyzny, została wydana w 2005 roku. W swojej najnowszej pracy Richard skrócił niemal wszystkie rozdziały, zdecydowanie zmienił niektóre z nich i zrezygnował z siedmiu rozdziałów z poprzedniego wydania. Trzy nowe rozdziały dotyczą Jana Chrzciciela, Pawła i żałoby. Przedmowa do wcześniejszego wydania stała się rozdziałem drugim zatytułowanym „Czy istnieje coś takiego jak duchowość mężczyzny?”.

W załączniku znajduje się schemat prowadzenia grup dla mężczyzn napisany na podstawie pracy Richarda z grupami M.A.L.Es (Mężczyźni jako Nauczyciele i Starsi)1. Jest to program stosowany w Center for Action and Contemplation założonym i kierowanym przez Richarda w Albuquerque w Nowym Meksyku.

W swoich uwagach do najnowszego wydania ksi ążki Richard napisał: „Myślę, że książka Duchowość mężczyzny jest dużo ciekawszą pozycją niż wcześniejsza The Wild Man's Journey. Dzięki skróceniu rozdziałów nadaje się w większym stopniu do wykorzystania w pracy z małymi grupami. Wielu mężczyzn, którzy przeczytali poprzednią książkę, podzieliło się ze mną swoimi uwagami na jej temat, i to dzięki nim obecne wydanie jest bardziej przystępne w odbiorze”.

St. Anthony Messenger Press oraz Richard Rohr zapraszają Państwa na spotkanie z nowym dzikim mężczyzną.

Lisa Biedenbach dyrektor wydawniczy książki St. Anthony Messenger Press maj 2005

1 M.A.L.Es (ang.) — mężczyźni, skrót pochodzi od nazwy grupy w języku angielskim (Men as Learners and Elders). Przyp. tłum.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość mężczyzna rozwój dojrzewanie rekolekcje dla mężczyzn
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W