Aplikacja Mass Event Security zawiera cztery kategorie zdarzeń: Pierwszą Pomoc, Imprezy Masowe, Active Shooter i Terroryzm Bombowy. Za pomocą czytelnych ikon oraz prostych poleceń użytkownikowi prezentowane są ogólnie przyjęte procedury postępowania
Aplikacja Mass Event Security zawiera cztery kategorie zdarzeń: Pierwszą Pomoc, Imprezy Masowe, Active Shooter i Terroryzm Bombowy. Za pomocą czytelnych ikon oraz prostych poleceń użytkownikowi prezentowane są ogólnie przyjęte procedury postępowania.
Niezbędne informacje, co należy robić w sytuacjach krytycznych czy jak udzielić pierwszej pomocy, jak reagować w przypadku pojawienia się zagrożeń podczas imprez masowych, gdy zagrożone staje się życie i zdrowie większych grup osób – taką wiedzę uzyskać można dzięki bezpłatnej edukacyjnej aplikacji Mass Event Security – do ściągnięcia na telefon komórkowy lub tablet:
Android Apple (IOS)W najbliższych dniach Polska stanie się głównym punktem zainteresowania niemal całego świata. Na spotkania młodzieży z Ojcem Świętym oraz towarzyszące im wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym do samego Krakowa, szacuje się, że przyjedzie 1 milion osób.
- Będziemy wyjątkowym miejscem na Ziemi. Niemal w tym samym momencie przyjedzie do nas wiele osób. Najistotniejszą sprawą stanie się więc zapewnienie wszystkim należytego bezpieczeństwa. Nad tym, jak wiadomo, pracuje już od dawna wiele osób. Aby jednak wszystko zadziałało tak jak trzeba, warto samemu też pomyśleć, co można zrobić dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa. Nasza czujność – jeśli oparta będzie na wysokiej świadomości – może być równie wartościowa jak działania osób powołanych do utrzymania bezpieczeństwa – mówi dr Krzysztof Liedel – Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.
W zwiększeniu tej świadomości najbardziej pomocne są wszelkie działania edukacyjne. One bowiem najbardziej przyczyniają się do ukształtowania w społeczeństwie odpowiedzialnej postawy – tak bardzo przydatnej w sytuacjach zagrożenia – twierdzą eksperci.
– Dzięki odpowiedniej edukacji możemy np. samodzielnie dokonać rozeznania, co stanowi istotne zagrożenie, a co może być pretekstem do wszczęcia niepotrzebnej paniki. Jesteśmy też w stanie odpowiednio zadziałać, kiedy sytuacja rzeczywiście jest groźna – mówi Arkadiusz Skrzypczak – Sekretarz Generalny International Police Association, młodszy inspektor w stanie spoczynku, wieloletni uczestnik Misji Pokojowych ONZ były wykładowca w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Jednym z narzędzi edukacyjnych jest darmowa aplikacja Mass Event Security opracowana i wdrożona przez ekspertów od bezpieczeństwa z City Security – wiodącej polskiej firmy specjalizującej się w ochronie osób i mienia we współpracy z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.
Aplikację – od strony technicznej – stworzyli informatycy ze związanej z City Security spółki IT Factory.
– Dzięki tej współpracy wprowadzamy uniwersalne narzędzie, które może dać nam wiele ważnych informacji i w posiadanie którego wejść może każda zainteresowana osoba. Warunek jest właściwie tylko jeden – trzeba mieć smart phone lub tablet – mówi Beniamin Krasicki – prezes Grupy City Security i członek zarządu Polskiej Izby Ochrony.
- Zgodnie z hasłem „wszystkie ręce na pokład”, każde działanie, które przyczynia się do zwiększenia świadomości związanej z naszym bezpieczeństwem, zasługuje na uznanie – mówi Roman Kosecki – wybitny piłkarz, działacz sportowy i społeczny, członek zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Aplikacja Mass Event Security zawiera cztery kategorie zdarzeń: Pierwszą Pomoc, Imprezy Masowe, Active Shooter i Terroryzm Bombowy. Za pomocą czytelnych ikon oraz prostych poleceń użytkownikowi prezentowane są ogólnie przyjęte procedury postępowania.
Aplikacja dostarcza informacje o czterech rodzajach działań związanych z pierwszą pomocą: ogólnej ocenie sytuacji, ocenie stanu poszkodowanego, pozycji bocznej bezpiecznej oraz krwotoku.
Ocena sytuacji wiąże się z ryzykiem udzielenia pierwszej pomocy – podstawowe jest w pierwszej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa poszkodowanym na miejscu zdarzenia.
Ocena stanu poszkodowanego zawiera wskazówki postępowania zarówno, gdy poszkodowany jest przytomny oraz gdy jest nieprzytomny. Systematyzuje znane wszystkim teoretycznie wskazówki oraz instrukcje dotyczące ułożenia poszkodowanego: w jakich przypadkach ją stosować. Ostatnia kategoria dostarcza informacje, jakie działania pierwszej pomocy podjąć w przypadku krwotoku.
Aplikacja zawiera informacje, jak reagować na zagrożenia, które mogą pojawić się na imprezie masowej oraz jak radzić sobie w wypadku wybuchu paniki. Dostarcza również wskazówki: w jaki sposób współpracować ze służbami ratowniczymi, co robić, żeby nie przeszkadzać w działaniach ratowniczych oraz jak zachowywać się w czasie ewakuacji.
Stosunkowo nowym zagrożeniem jest tzw. Active Shooter, czyli jednostka aktywnie zaangażowana w usiłowanie zabójstwa lub zabójstwo osób na zaludnionym obszarze bez selekcji ofiar (zazwyczaj za pomocą broni palnej). Aplikacja daje wskazówki dotyczące możliwych reakcji w przypadku takiego zagrożenia: ucieczki, ukrycia się, a nawet podjęcia walki z napastnikiem. Ucieczka nie powinna być chaotyczna, lecz zaplanowana, a podczas niej powinno się zapobiegać wchodzeniu innych osób na zagrożony teren. W przypadku możliwości ukrycia się, należy się schować, zamknąć i zablokować drzwi oraz nie wywoływać hałasu. W przypadku ostatecznym, kiedy dochodzi do walki, pokazane są założenia, w jaki sposób należy podejść do walki z napastnikiem. Aplikacja również zawiera wskazówki, jakie informacje należy podać, dzwoniąc na numer alarmowy.
W przypadku terroryzmu bombowego aplikacja informuje m.in. o konsekwencjach fałszywego powiadomienia o podłożeniu urządzenia wybuchowego oraz jakie skutki może mieć wybuch takiego urządzenia – wtórne pożary, odłamki czy powstawanie niebezpiecznych dla zdrowia gazów powybuchowych. Zawiera również wskazówki, na co zwracać uwagę w swoim otoczeniu w sytuacji ryzyka detonacji ładunku wybuchowego oraz algorytmy zachowania podczas kontroli czy ewakuacji.
- Chcielibyśmy, aby każdy, kto wybiera się na wielkie wydarzenia, na których przebywać będzie bardzo dużo ludzi, mógł wcześniej zapoznać się z treściami prezentowanymi na aplikacji – mówi Beniamin Krasicki.
Mass Event Security to jedna z głównych aplikacji, jakie zostają w Polsce wprowadzone tuż przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży. Zaprojektowana została na urządzenia mobilne typu smartfon i można ją bezpłatnie pobrać z Google Play i Apple Store.
Dostawca aplikacji - firma IT-Factory specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań wspierających bezpieczeństwo i ochronę.
opr. ac/ac