Przemówienie podczas Synodu Biskupów 11.10.2008
Na tym Synodzie musimy wspólnie zapytać, co mówi Słowo Boże światu, w którym fundamentalistyczny radykalizm ściera się z ateistycznym racjonalizmem, konsumpcjonizm z ubóstwem, hedonizm z poczuciem lęku, niesprawiedliwością, przemocą, rasizmem, segregacją kastową, seksizmem; światu manipulowanemu przez media, którymi z kolei rządzi potęga pieniądza? Jak możemy dotrzeć ze Słowem Bożym do serc i umysłów zsekularyzowanej ludzkości, mężczyzn i kobiet, którzy przyjmują postawę antyreligijną i występują przeciwko Bogu? Jak możemy ukazywać Słowo światu, który opowiada się za cywilizacją zmierzchu Boga. Z jednej strony istnieje prawdziwe pragnienie Boga, lecz z drugiej strony, świat idzie w kierunku cywilizacji bez Boga. Skłania się ku cywilizacji zdominowanej przez kulturę śmierci. Globalizacja uczyniła ze świata «małą wioskę», a zawrotny rozwój technologii informatycznych znacznie zmniejszył odległości między ludźmi. Jednakże jest to świat coraz bardziej pozbawiony serca, owładnięty przemocą, terroryzmem i wojnami. Nasze głoszenie Słowa światu musi mieć na celu globalizację miłości. Tylko dzięki kulturze miłości możemy ten świat uratować i stworzyć cywilizację dobroci i miłości.
Na tym świecie musimy głosić Słowo z mocą, która pochodzi z wysoka. Na tym świecie mamy głosić Słowo miłości. Chrześcijańskie przesłanie można streścić w trzech krótkich zdaniach: Bóg jest miłością, Bóg cię kocha, ja także cię kocham.
Jestem głęboko przekonany, że istnieje tylko jedna dobra nowina, która może rozpalić ogień w sercach ludzi. Ta dobra nowina mówi, że Bóg cię kocha, a Jego ramiona są zawsze przed tobą otwarte, byś mógł w nich znaleźć niezmierzoną radość.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (12/2008) and Polish Bishops Conference