Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


XII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów (5-26 X 2008 r.)
7 X — IV KONGREGACJA

Bp Maurice Piat CSSp
Ordynariusz Port-Louis (Mauritius)
Konferencja Episkopatu Oceanu Indyjskiego

Skała i piasekKryzys przekazu wiary w społeczeństwach «świata chrześcijańskiego» można wytłumaczyć po części faktem, że w owych społeczeństwach Kościół czuł się stosunkowo pewnie i miał skłonność do traktowania wiary za rzecz oczywistą, uznawał za priorytet nauczanie doktrynalne i w procesie przekazu zaniedbał Słowo Boże.

Kiedy gmachu doktryny i moralności nie buduje się na skale Słowa, staje się on domem wzniesionym na piasku, który z trudem opiera się «tsunami» nowoczesnej kultury cyfrowej.

Dlatego pilnie należy przywrócić Słowu należne mu miejsce fundamentu życia i misji Kościoła.

Słowo jest fundamentem, kiedy przyjmuje się je jako wydarzenie. To Bóg mówi do nas o sobie samym i zwraca się do nas jak do przyjaciół, zachęcając do udziału w swoim życiu. Jego Słowo nie chce bynajmniej przekonać ludzi ciekawych, ale wzbudzić wiarę w sercach pokornych.

Przedstawianie wiary nie jest zatem przekazywaniem imponującej wiedzy, ale zachętą, podpartą obietnicą: «Przyjdźcie, a zobaczycie». Misja polega zatem na zachęcaniu, by wyruszyć w drogę jako prości pielgrzymi.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Biblia ewangelizacja wiara teologia Pismo Święte Słowo Boże doktryna głoszenie przekaz wiary
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W