Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


XII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów (5-26 X 2008 r.)
14 X — XV KONGREGACJA

Siluan [Ciprian Şpam]
Biskup prawosławnej diecezji rumuńskiej we Włoszech

Słowo źródłem dynamiki misyjnej XXI w.Przede wszystkim pragniemy serdecznie pozdrowić wszystkich biskupów i delegatów obecnych na XII Zgromadzeniu Synodu Biskupów Kościoła katolickiego, przybyłych z całego świata, którzy zebrali się w tych dniach w Rzymie.

Temat tego Synodu: «Słowo Boże w życiu i misji Kościoła», wynika ze wspólnej troski naszych Kościołów o to, by podkreślać i potwierdzać ważną rolę Słowa Bożego w dynamice misyjnej początków XXI w. W tym kontekście chcemy was powiadomić, że nasz rumuński Kościół prawosławny ogłosił rok 2008 Jubileuszowym Rokiem Pisma Świętego i Liturgii Świętej. Fakt ten uwydatnia organiczny i ścisły związek między Pismem Świętym i Świętą Liturgią, między Słowem Bożym i Świętą Eucharystią. Całe bogactwo liturgiczne Kościoła prawosławnego jest głęboko przesycone słowami Pisma Świętego, wplecionymi w modlitwy i hymny, których wierni słuchają, uczestnicząc w różnych nabożeństwach. Również czytania przewidziane na różne oficja zawierają znaczną liczbę słów natchnionych przez Boga, które zostały wypowiedziane przez proroków i apostołów, a także pochodzących z ksiąg mądrościowych i z Psalmów. Na pierwszym miejscu wśród ksiąg Pisma Świętego najczęściej używanych w naszym kulcie tradycyjnym są perykopy z listów św. Pawła Apostoła. Uważamy, że zapał misyjny św. Pawła może być dla nas źródłem natchnienia w zsekularyzowanej dzisiejszej Europie, a jego modlitwa będzie dla nas wielką pomocą w pracy misyjnej. Na zakończenie pragnę wam pogratulować wyboru tak bardzo natchnionego tematu dla waszych tegorocznych rozważań i życzyć, by prace XII Zgromadzenia Synodu Biskupów przyniosły obfite owoce duchowe i duszpasterskie wszystkim, którzy w nich uczestniczą.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Biblia misje prawosławie Pismo Święte nabożeństwo Słowo Boże Dobra Nowina Kościół prawosławny Synod Biskupów głoszenie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W