Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Watykan, 7-28 października 2012 r.
Kard. Angelo Amato

Poranna rosa na roślinach w ogrodzie

Kard. Angelo Amato SDB, prefekt Kongregacji Spraw KanonizacyjnychW Lineamenta jest ok. czterdziestu odniesień do świętości — pojmowanej jako nawrócenie do Chrystusa i pełne przyjęcie Jego łaski, jak również do świętych, postrzeganych jako nieodzowni promotorzy nowej ewangelizacji: «Ostatecznym sekretem nowej ewangelizacji jest odpowiedź każdego chrześcijanina na powołanie do świętości» (n. 158). Temat świętości Kościoła w jego istocie i w działaniu jego synów stanowi znaczący wątek dokumentu.

Dlaczego kładzie się na to taki nacisk? Ponieważ w świętych Kościół pokazuje ludziom pouczający obraz życia Ewangelią, dawanie jej świadectwa i głoszenia bez zastrzeżeń. Święci ewangelizują bowiem swoim cnotliwym życiem, umacnianym przez wiarę, nadzieję i miłość. Oni ucieleśniają ewangeliczne błogosławieństwa, wiernie odzwierciedlając Chrystusa: błogosławieni ubodzy, cisi, czystego serca, miłosierni, czyniący pokój, prześladowani. Z nadzwyczajną kreatywnością wypełniają oni przykazanie miłości Boga i bliźniego: byłem głodny i spragniony, a wy daliście mi jeść i pić, byłem przybyszem, i przyjęliście mnie, byłem chory i uwięziony, i odwiedziliście mnie.

Święci obejmują ludzkość swoją miłością, czyniąc wspólne życie lepszym, bardziej pokojowym i bardziej braterskim. Dlatego dni naszego kalendarza są wypełnione imionami świętych.

Historia Kościoła na Wschodzie i na Zachodzie, na Północy i na Południu wypełniona jest świętymi w każdym wieku, w każdym kraju, każdej rasy, języka i kultury, ponieważ łaska Boga Trójjedynego jest jak poranna rosa. Osiada na wszystkich roślinach w ogrodzie, ale na róży jest czerwona, na liściach zielona, na liliach biała. Tak jest ze świętością, która pomimo że jest jedyna jako dar Boży, przenika delikatnie i przemienia serca synów Kościoła w każdej części świata, w Azji, w Afryce, w Ameryce, w Oceanii czy w Europie. Mamy męczenników, świętych wyznawców, świętych doktorów Kościoła. Wszyscy oni są świadkami Chrystusa i ewangelizatorami.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nawrócenie świętość nowa ewangelizacja świadectwo łaska Synod Biskupów ewangelizator
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W