Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Watykan, 7-28 października 2012 r.
Abp Józef Michalik

Wspólny głos w obronie tożsamości wiary

Abp Józef Michalik,
łaciński metropolita Przemyśla,
przewodniczący Konferencji
Episkopatu PolskiDzisiejszy kryzys cywilizacji chrześcijańskiej w Europie nie jest kryzysem chrześcijaństwa ani kryzysem wiary, bowiem człowiek współczesny nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytania, które wykraczają poza wymiar życia doczesnego i biologicznego.

Głęboki kryzys objął także współczesną kulturę, która odeszła od ustalonych kryteriów piękna i dążąc do sukcesu i oryginalności, utraciła swoją kreatywność, bardzo często poprzestając na promowaniu negacji i nihilizmu.

Obecnie żyjemy w sytuacji ustawicznych ataków na prawo naturalne, na wartości chrześcijańskie, na Kościół i na wiarę. Ubolewanie nad tą sytuacją byłoby próżne. Potrzebna jest wizja samych siebie oraz nawrócenia. To jest pierwsze zadanie i podstawowy warunek ewangelizacji. Uznanie grzechu prowadzi nas bezpośrednio do wniosku, że tylko Bóg może przebaczyć nasz grzech, Bóg, który pragnie przebaczyć, bo On jest miłosiernym Ojcem.

Nie należy winić tylko innych za to, że wiara w dzisiejszych czasach coraz bardziej słabnie, ale raczej samych siebie. Jeżeli przesłanie wiary nie interesuje, nie jest pociągające, to być może jest tak dlatego, że to przesłanie przestało być takie nawet dla nas samych, dlatego, że już nas nie pasjonuje, dlatego, że nie głosimy Chrystusa naszym rodzinom i na ulicach naszych miast.

Także nasi bracia należący do innych Kościołów chrześcijańskich są szczerze zainteresowani szerzeniem żywej wiary i obroną prawa do obecności Boga w życiu publicznym. Kościół w Polsce wiąże wielkie nadzieje z niedawnym wspólnym katolicko-prawosławnym apelem do narodów Rosji i Polski, podpisanym przez prawosławnego patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla, oraz biskupów katolickich Polski, spodziewając się, że ten wspólny głos w obronie tożsamości wiary i głoszenia Ewangelii poruszy głębiej przede wszystkim nasze serca.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Polska nowa ewangelizacja Rosja prawo naturalne Synod Biskupów kryzys wiary tożsamość wiary atak na Kościół
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W