Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Watykan, 7-28 października 2012 r.
Bp Julio Hernando García Peláez

Podstawowe zadanie biskupa

Bp Julio Hernando García Peláez, ordynariusz diecezji Istmina-Tadó (Kolumbia)Chociaż za przekazywanie wiary odpowiedzialny jest cały Kościół, to biskupi są powołani do dbania o to, by odbywało się ono w sposób nowy.

Biskup nie może zrezygnować z bycia ewangelizatorem, do czego zobowiązuje go charyzmat. Towarzyszy mu Duch Święty, który dodaje odwagi, ukazuje i stwarza nowe sposoby przekazywania wiary na pustyni duchowej, przez którą przechodzi ludzkość.

Ewangelizacja jest wymiarem jego życia i powołania. Gdyby ewangelizacji nie uczynił swoim głównym zadaniem, nie byłby wierny ani posłuszny poleceniu Pana. Biskup nie ewangelizuje dlatego, że sprawia mu to przyjemność, czy z powodu przyjętych strategii, lecz ponieważ został powołany i posłany.

Jeśli biskup przyjmuje w pełni swoją apostolską odpowiedzialność, dokonuje się wówczas radykalna zmiana, prawdziwe nawrócenie duszpasterskie w Kościele partykularnym. Biskup, będąc głównym odpowiedzialnym za przekazywanie wiary, będzie twórcą tej zmiany.

Ożywiając apostolski charyzmat, wprowadza on swój Kościół partykularny w stan ustawicznej misji, poświęcając wszystkie swoje siły i zasoby kerygmatowi, katechezie, życiu wspólnoty i solidarności, w sposób systematyczny i pełny, tak, aby ich nigdy nie brakowało owczarni.

Biskup wie, że nie jest sam, jest wspierany przez Ducha Zmartwychwstałego, przez wstawiennictwo wybitnych ewangelizatorów i liczny lud. Jako następca apostołów poświęca wszystkie swoje siły i ukierunkowuje swoje działania na to, by zagwarantować przekazywanie wiary ludzkości spragnionej miłości Boga.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duszpasterstwo nowa ewangelizacja wiara biskup Synod Biskupów kerygmat przekaz wiary ewangelizator
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W