Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Watykan, 7-28 października 2012 r.
Abp Robert Zollitsch

Ślady Boga w życiu codziennym

Abp Robert Zollitsch, metropolita Fryburga Bryzgowijskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu NiemiecJuż przed latami sześćdziesiątymi ubiegłego wieku w krajach Europy Środkowej i Zachodniej rozpoczęły się procesy społeczne, które można by skrótowo określić słowami «modernizacja» i «sekularyzacja». W ich wyniku następują specyficzne zwroty i zmiany, które dotyczą w szczególności także sfery religijnej. Nastąpił głęboki proces, w którym podstawowe doświadczenia życia ulegają zmianie; człowiek nie ogranicza się już do przyjmowania tradycji, lecz staje przed koniecznością decydowania. Jednocześnie to wyzwanie staje się okazją do nowej ewangelizacji. W człowieku jest głębokie pragnienie sensu, które w nowoczesnym świecie nie zamarło, lecz zostało jedynie zduszone i zakryte, a jednak wciąż się ujawnia.

Nowa ewangelizacja oznacza zatem pomaganie osobom w wydobywaniu na światło tych strumyków wiary, towarzyszenie w drodze i pomaganie w odkrywaniu śladów Boga w życiu codziennym. Trzeba razem szukać veritas semper maior. A w tym wspólnym poszukiwaniu trzeba przede wszystkim, abyśmy przez nasze postępowanie dali odczuć ludziom darmową miłość Boga, obejmującą każdego jednego człowieka.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nowa ewangelizacja przemiany społeczne społeczeństwo sekularyzacja Synod Biskupów miłość Boga zeświecczenie modernizacja
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W