Śmiało do świętości

Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański 5.03.2006 (wersja: Przewodnik Katolicki)

- Oczekując majowej podróży do waszej Ojczyzny i miejsc bliskich wielkiemu i umiłowanemu Papieżowi Janowi Pawłowi II, zachęcam was do przeżywania Wielkiego Postu jako czasu przygotowań do Wielkanocy i naszego spotkania - powiedział Benedykt XVI do Polaków podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Rozważania przed modlitwą Papież poświęcił znaczeniu Wielkiego Postu, który „jest czasem sprzyjającym uważnej rewizji życia w skupieniu, modlitwie i pokucie".

Oto pełny tekst papieskich rozważań.

Drodzy bracia i siostry!

W ubiegłą środę rozpoczęliśmy Wielki Post i dzisiaj obchodzimy pierwszą niedzielę tego czasu liturgicznego, który pobudza chrześcijan do zaangażowania się na drodze przygotowań do Wielkanocy. Dzisiaj Ewangelia przypomina nam, że Jezus, po tym jak został ochrzczony w rzece Jordan, pod wpływem Ducha Świętego, który zstąpił na Niego, objawiając Go jako Chrystusa, wycofał się na czterdzieści dni na pustynię Judy, gdzie przezwyciężył kuszenie szatana (por. Mk 1, 12-13). Idąc za swym Nauczycielem i Panem, chrześcijanie także udają się duchowo na wielkopostną pustynię, aby wraz z Nim podjąć „walkę z duchem złego".

Obraz pustyni jest bardzo wymowną przenośnią ludzkiej kondycji. Księga Wyjścia opowiada o doświadczeniu narodu Izraela, który wyszedłszy z Egiptu, pielgrzymował przez pustynię Synaj przez czterdzieści lat, zanim dotarł do Ziemi Obiecanej. Podczas tej długiej podróży Żydzi doświadczyli całej mocy i uporczywości kusiciela, który nakłaniał ich do utraty ufności w Pana i do powrotu; zarazem jednak, dzięki pośrednictwu Mojżesza, nauczyli się słuchać głosu Boga, który wzywał ich, ażeby stali się ludem świętym. Rozważając tę kartę Biblii, rozumiemy, że do pełnej realizacji życia w wolności należy wyjść zwycięsko z próby, którą niesie sama wolność, to jest pokusy. Tylko uwolniona z niewoli grzechu osoba ludzka, dzięki posłuszeństwu wierze, która otwiera ją na prawdę, odnajduje pełny sens swej egzystencji i osiąga pokój, miłość i radość. Właśnie dlatego Wielki Post stanowi czas sprzyjający uważnej rewizji życia w skupieniu, modlitwie i pokucie. Rekolekcje wielkopostne, które zgodnie z tradycją będą trwać od dzisiaj wieczorem do soboty w Pałacu Apostolskim, pomogą mnie oraz moim współpracownikom z Kurii Rzymskiej z większą świadomością wkroczyć w ten typowy klimat Wielkiego Postu.

Drodzy bracia i siostry, prosząc, byście towarzyszyli mi swoją modlitwą, zapewniam was o pamięci w Panu, ażeby Wielki Post był dla wszystkich chrześcijan okazją do nawrócenia i do śmielszego dążenia do świętości. W tej intencji wzywamy macierzyńskiego wstawiennictwa Maryi Panny.

Po modlitwie Anioł Pański oprócz wspomnianych słów skierowanych do Polaków Ojciec Święty powiedział po włosku:

„W przyszłą sobotę 11 marca o godz. 17 w Auli Pawła VI odbędzie się maryjne czuwanie, zorganizowane przez młodzież akademicką Rzymu. Dzięki mostom radiowo-telewizyjnym wezmą w nim udział także liczni studenci z innych krajów Europy i Afryki. Będzie to stosowna okazja, ażeby prosić Najświętszą Pannę o to, aby Ewangelia otworzyła nowe drogi współpracy między narodami Europy i Afryki. Drodzy młodzi, czekam na wasze liczne przybycie!".


opr. mg/mg« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama