Ziemia należy do całej rodziny ludzkiej

Rozważanie podczas modlitwy "Anioł Pański" 16.1.2011

Ziemia należy do całej rodziny ludzkiej

Benedykt XVI

Ziemia należy do całej rodziny ludzkiej

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 16 stycznia 2011

Drodzy bracia i siostry!

W tę niedzielę przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który każdego roku jest okazją do refleksji nad doświadczeniem tak wielu mężczyzn i kobiet, a także licznych rodzin, opuszczających własny kraj, by poszukiwać lepszych warunków życia. Migracja jest niekiedy dobrowolnym wyborem, kiedy indziej, niestety, jest koniecznością wymuszoną przez wojny lub prześladowania i odbywa się często — jak wiemy — w warunkach dramatycznych. Z tego powodu został ustanowiony, 60lat temu, Urząd Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. W święto Świętej Rodziny, tuż po Bożym Narodzeniu, wspominaliśmy, że również rodzice Jezusa byli zmuszeni do ucieczki z własnej ziemi i schronienia się w Egipcie, aby ratować życie własne i ich dziecka: Mesjasz, Syn Boży, był uchodźcą. Doświadczenie migracji zawsze istniało w życiu Kościoła. Niekiedy, niestety, chrześcijanie czują się zmuszeni do pozostawienia z bólem własnej ziemi, zubażając tym samym kraj, w którym żyli ich przodkowie. Z drugiej strony, dobrowolne przemieszczanie się chrześcijan z różnych powodów z jednego miasta do drugiego, z jednego kraju do drugiego, z jednego kontynentu na inny jest okazją do spotęgowania misyjnego dynamizmu głoszenia Słowa Bożego i sprawia, że świadectwo wiary bardziej rozprzestrzenia się w mistycznym Ciele Chrystusa, obejmując ludy i kultury, docierając do nowych granic i środowisk.

«Jedna rodzina ludzka» — taki jest temat orędzia, które wystosowałem na dzisiejszy Dzień. Temat ten wskazuje na cel, na metę wielkiego pochodu ludzkości poprzez wieki: jest nim stanie się — naturalnie przy wszystkich różnicach, które ubogacają — jedną rodziną, bez barier, uznanie się wszystkich za braci. Sobór Watykański II stwierdza: «Wszystkie bowiem ludy stanowią jedną wspólnotę, mają jeden początek, ponieważ Bóg sprawił, że rodzaj ludzki zamieszkuje całą powierzchnię ziemi» (Dekl. Nostra aetate, 1). Kościół — mówi jeszcze Sobór — «jest w Chrystusie jakby sakramentem, czyli znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego» (Konst. Lumen gentium, 1). Z tego powodu jest sprawą zasadniczą, aby chrześcijanie, nawet będąc rozproszeni po całym świecie i przez to różniący się kulturami i zwyczajami, stanowili jedno, zgodnie z wolą Pana. To właśnie jest celem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który będzie obchodzony w najbliższych dniach, od 18 do 25 stycznia. W tym roku inspiracją do wyboru hasła Tygodnia Modlitw był fragment z Dziejów Apostolskich: «Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach» (2, 42). Oktawę modlitw o jedność chrześcijan poprzedzi, jutro, Dzień Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego; ta zbieżność w czasie jest bardzo wymowna, przywołuje bowiem wagę wspólnych korzeni, łączących Żydów i chrześcijan.

Zwracając się do Maryi Panny w modlitwie Anioł Pański, powierzmy Jej opiece wszystkich migrantów i tych, którzy zaangażowani są w duszpasterstwo pośród nich. Niech Maryja, Matka Kościoła, wyjedna nam ponadto łaskę czynienia postępów na drodze do pełnej jedności wszystkich uczniów Chrystusa.

Zapowiedź beatyfikacji Jana Pawła II

Drodzy bracia i siostry, jak już wiecie, 1 maja będę miał przyjemność beatyfikować mojego umiłowanego poprzednika, czcigodnego Jana Pawła II. Wybór daty jest bardzo znaczący, uroczystość odbędzie się bowiem w II Niedzielę Wielkanocną, którą on sam ustanowił Niedzielą Miłosierdzia Bożego, i w której wigilię zakończył swoje ziemskie życie. Cieszymy się!

Słowa solidarności z ludnością poszkodowaną przez powodzie

Pragnę też zapewnić o mojej szczególnej pamięci modlitewnej ludność Australii, Brazylii, Filipin i Sri Lanki, która ostatnio ucierpiała z powodu niszczących powodzi. Niech Pan przyjmie dusze zmarłych, da siłę ewakuowanym oraz wspiera w wysiłkach tych wszystkich, którzy starają się ulżyć w cierpieniach i udręce.

po polsku:

Drodzy bracia i siostry, Polacy! Serdecznie pozdrawiam was wszystkich: obecnych tu w Rzymie, w Polsce i w świecie. Podzielam waszą radość z ogłoszenia beatyfikacji Ojca Świętego Jana PawłaII, która odbędzie się 1 maja tego roku. Ta wiadomość była bardzo oczekiwana przez wszystkich, a w szczególny sposób przez was, dla których czcigodny mój poprzednik był przewodnikiem w wierze, w prawdzie i w wolności. Życzę wam głębokiego duchowego przygotowania się do tego wydarzenia i z serca wszystkim błogosławię.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama