Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Homilia w święto Chrztu Pańskiego, 12.1.2020

Papież Franciszek

W chrzcie dajemy dziecku skarb

W chrzcie dajemy dziecku skarb - foto
Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber

12 I 2020 — Homilia w święto Chrztu Pańskiego

W niedzielę 12 stycznia, w święto Chrztu Pańskiego, Papież odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej Mszę św., podczas której udzielił sakramentu chrztu 32 dzieciom — 17 chłopcom i 15 dziewczynkom — i wygłosił improwizowaną homilię, którą zamieszczamy poniżej.

Podobnie jak Jezus poszedł przyjąć chrzest, tak wy przynosicie swoje dzieci.

Jezus odpowiada Janowi: «Aby się wypełniło wszystko, co sprawiedliwe» (por. Mt 3, 15). Ochrzczenie dziecka jest aktem sprawiedliwości względem niego. A dlaczego? Ponieważ w chrzcie dajemy mu skarb, w chrzcie dajemy mu zadatek — Ducha Świętego. Dziecko wychodzi [po chrzcie] z mocą Ducha w swym wnętrzu — Ducha, który będzie je bronił, będzie mu pomagał przez całe życie. Dlatego tak ważne jest, by chrzcić, gdy są dziećmi — aby wzrastały z mocą Ducha Świętego.

To jest przesłanie, które pragnę wam przekazać dzisiaj. Przynosicie dzisiaj swoje dzieci [aby miały] w sobie Ducha Świętego. I dbajcie o to, aby wzrastały ze światłem, z mocą Ducha Świętego — dzięki katechezie, pomocy, nauczaniu, przykładom, które będziecie im dawać w domu... Takie jest przesłanie.

Nie chciałbym wam dodawać więcej niczego głębokiego. Tylko przestrogę. Dzieci nie są przyzwyczajone do przychodzenia do Kaplicy Sykstyńskiej, to jest pierwszy raz! Nie są przyzwyczajone do przebywania zamknięte w atmosferze trochę gorącej. I nie są przyzwyczajone do bycia tak ubranymi, z okazji tak pięknego święta jak dzisiejsze. W pewnej chwili poczują się trochę nieswojo. I któreś zacznie [płakać]... — jeszcze koncert się nie zaczął! — ale zacznie jedno, potem drugie... Nie obawiajcie się, pozwólcie dzieciom płakać i krzyczeć. A raczej, jeżeli twoje dziecko płacze i się skarży, to może dlatego, że jest mu za gorąco — zdejmijcie coś; albo dlatego że jest głodne — nakarm je, tutaj, tak, zawsze spokojnie. Powiedziałem to również w zeszłym roku — one mają wymiar «chóralny» — wystarczy, że jedno «zaintonuje», a zaczynają wszystkie, i będzie koncert. Nie trzeba się obawiać. To jest piękne kazanie, gdy dziecko płacze w kościele, to jest piękne kazanie. Postarajcie się, żeby czuło się dobrze, i kontynuujmy.

Nie zapominajcie — wnosicie do wnętrza dzieci Ducha Świętego.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: dziecko chrzest wiara skarb sakrament chrztu

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W