Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Wizyta Franciszka w Camerino

Papież Franciszek

Bądźmy wrażliwi na los uchodźców

Bądźmy wrażliwi na los uchodźców - foto
Autor/źródło: Pixabay, ean254

Papież Franciszek w Camerino - 16 czerwca 2019 r.

Słowa przed modlitwą «Anioł Pański»

Wczoraj w Pozzomaggiore na Sardynii została ogłoszona błogosławioną Jadwiga Carboni, prosta kobieta z ludu, która w pokornym codziennym życiu przyjęła krzyż i dawała świadectwo wiary i miłości. Dziękujmy za tę wierną uczennicę Chrystusa, która całe swoje życie poświęciła służbie Bogu i bliźniemu. Oklaski dla nowej błogosławionej — wszyscy!

Wspomnijmy w sposób szczególny uchodźców w związku z dedykowanym im przez Organizację Narodów Zjednoczonych Światowym Dniem. Ta okoliczność zachęca wszystkich do solidarności z mężczyznami, kobietami i dziećmi uciekającymi od wojen, prześladowań i pogwałcania podstawowych praw. Niech nasze wspólnoty kościelne i społeczne okazują im bliskość i niech będą wrażliwe na ich potrzeby i cierpienia.

Z niepokojem obserwuję wzrost napięć w Zatoce Perskiej. Wzywam wszystkich do posługiwania się narzędziami dyplomacji w celu rozwiązania złożonych problemów konfliktów na Bliskim Wschodzie. Kieruję także raz jeszcze do wspólnoty międzynarodowej żarliwy apel o podejmowanie wszelkich możliwych wysiłków, ażeby tworzyć warunki do dialogu i pokoju.

Na zakończenie tej Mszy św. serdecznie pozdrawiam was wszystkich tutaj obecnych. Z miłością obejmuję pozdrowieniem osoby chore, w podeszłym wieku, więźniów oraz wszystkich, którzy duchowo włączyli się w tę Mszę św. za pośrednictwem radia i telewizji.

Szczere podziękowanie kieruję do wszystkich — instytucji, przedsiębiorstw, stowarzyszeń i pojedynczych osób — którzy pracowali na rzecz tej mojej krótkiej, lecz intensywnej wizyty, współdziałając wielkodusznie z archidiecezją Camerino-San Severino Marche, którą pozdrowię z góry, gdy będę przelatywał helikopterem nad ich miastem.

Drodzy bracia i siostry, obyście mogli podążać zjednoczeni i radośni drogą wiary, nadziei i miłości, wierni licznym świadectwom świętości, w które bogata jest wasza ziemia. Mam na myśli m.in. św. Wenancjusza, św. Seweryna, św. Ansowina, św. Mikołaja z Tolentino, św. Pacyfika i bł. Baptystę Varano. Myślę również o licznych postaciach «świętych z sąsiedztwa», którzy nie są beatyfikowani czy kanonizowani, ale którzy wspierali — i wspierają — oraz przemieniali rodziny i wspólnoty mocą swojego chrześcijańskiego życia.

A teraz odmówimy razem modlitwę Anioł Pański. Zawierzam całą wspólnotę diecezjalną Świętej Dziewicy, którą czcicie w licznych sanktuariach, a którą szczególnie wzywacie tytułem Santa Maria in Via. Niech Ona, która dodawała otuchy swoją matczyną obecnością pierwszej wspólnocie uczniów Jezusa, pomaga także Kościołowi współczesnemu dawać dobre świadectwo Ewangelii.

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: uchodźcy Bliski Wschód Zatoka Perska Sardynia Jadwiga Carboni Camerino

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W