Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jan Paweł II

Wychowanie do pokoju

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 30 stycznia 20051. Dziś na placu św. Piotra panuje radosna atmosfera dzięki obecności licznych dzieci z Akcji Katolickiej, które przybyły na zakończenie «miesiąca pokoju». Serdecznie was pozdrawiam, drogie dzieci i młodzieży z ACR (Akcji Katolickiej Dzieci)!

W dzisiejszej Ewangelii Jezus głosi: «Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój» (Mt 5, 9). Również dzieci mogą wprowadzać pokój! Również one muszą uczyć się uczestniczyć w dialogu i «zwyciężać zło dobrem» (por. Rz 12, 21), jak przypomniałem wszystkim w ostatnim Orędziu na Światowy Dzień Pokoju. Trzeba pokonywać niesprawiedliwość sprawiedliwością, kłamstwo prawdą, zemstę przebaczeniem, nienawiść miłością.

2. Takiego stylu życia nie da się osiągnąć bez przygotowania, lecz trzeba w nim wychowywać już od dzieciństwa. Na to wychowanie składają się mądre pouczenia i przede wszystkim wartościowe wzorce w rodzinie, w szkole i w każdym środowisku społecznym. Parafie, oratoria, stowarzyszenia, ruchy i grupy kościelne muszą w coraz większym stopniu stawać się ośrodkami pedagogii pokoju i miłości, pozwalającymi uczyć się wzrastania razem.

3. Prośmy Maryję, Królową Pokoju, aby pomagała młodym, którzy tak bardzo pragną pokoju, stawać się jego odważnymi i wytrwałymi budowniczymi.

Po odmówieniu modlitwy «Anioł Pański» Papież powiedział:

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd. Na tę chorobę, choć jest uleczalna, w najuboższych regionach świata nadal cierpią miliony osób, wśród nich wiele dzieci. Do wszystkich tych braci i sióstr kieruję specjalne pozdrowienie, zapewniając o modlitwie, którą obejmuję także tych, którzy na różne sposoby nimi się opiekują. Ufam, że dzięki staraniom wspólnoty międzynarodowej ta plaga społeczna zostanie całkowicie wyeliminowana.

Pozdrawiam obecnych tu pielgrzymów, w szczególności Włoskie Stowarzyszenie Przyjaciół Raoula Follereau, i wszystkim życzę spokojnej niedzieli.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: PRAWDA pokój wychowanie sprawiedliwość pedagogika przebaczenie Akcja Katolicka ACR
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W