Przemówienie abpa Stanisława Nowaka

Przemówienia i inne teksty z papieskiej podróży do Polski 1999

Wasza Świątobliwość, umiłowany Ojcze Święty!

Błogosławione niech będzie Twoje przybycie do Częstochowy, na Jasną Górę, na zakończenie tak wspaniałej pielgrzymki do Ojczyzny. Z niezwykłą radością, miłością i wdzięcznością Cię pozdrawiamy. Witaj, Zastępco Chrystusa na ziemi, Piotrze naszych czasów, Papieżu nadziei przy przekraczaniu trzeciego tysiąclecia, Wielki Pielgrzymie.

Bardzo pragnęliśmy, abyś i tym razem przybył do Częstochowy. Ufamy Twojej modlitwie zawierzenia Matce Najświętszej na Jasnej Górze, gdzie 20 lat temu sam nazwałeś się człowiekiem zawierzenia. W tak wielkiej chwili dziejów, Twoje ufne wejrzenie na Cudowny Obraz da nam większe poczucie bezpieczeństwa.

Gdy początkowo Częstochowa nie była brana pod uwagę w planie tej pielgrzymki do Ojczyzny, wielu bogomódlców tego miejsca mówiło: Ojciec Święty na Jasną Górę na pewno przybędzie. Wymodlimy!

Oto jesteś, drogi Ojcze Święty, tu na Jasnej Górze, w Twoim domu. Jesteś też w domu Twojej Matki. Ty, Jej wybrany syn, niewolnik miłości Boga, Maryi, Kościoła, współczesnego biednego człowieka.

Ojcze Święty, nadal będziemy się tak modlić w tej intencji tutaj, abyś wprowadził Kościół w nowe wiary tysiąclecie!

Prosimy o słowo Boże. Niech przemówi przez Ciebie sam Pan Jezus. Jasna Góra, którą nazwałeś wielkim ołtarzem, konfesjonałem i amboną narodu, niech dziś stanie się górą błogosławieństw. Prosimy bardzo, Ojcze Święty, błogosław nam z tego świętego szczytu, gdzie ślubowaliśmy, przyrzekali i wraz z Tobą, ówczesnym metropolitą naszym, oddawali się tutaj Maryi w macierzyńską niewolę miłości za wolność Kościoła w Polsce i w świecie. Błogosław stąd całemu światu, który przez pielgrzymów jest tu wciąż obecny. Błogosław Częstochowie, która od VI Światowego Dnia Młodzieży szczyci się łaską honorowego Twojego obywatelstwa, która Cię kocha i chce być Ci wierną. Błogosław całemu Ludowi Bożemu, archidiecezji, kapłanom, konwentowi jasnogórskiemu, licznym osobom życia konsekrowanego, naszym seminariom duchownym wyższemu i niższemu, stowarzyszeniom i ruchom odnowy życia chrześcijańskiego, zwłaszcza dzieciom i tak kochającej Cię młodzieży, uczelniom i zakładom pracy, rozwijającej się Akcji Katolickiej, wiernemu Ci do końca naszemu tygodnikowi «Niedziela», katolickim rozgłośniom. Błogosław chorym i niepełnosprawnym, ludziom ciężkiej pracy i bezrobotnym. Błogosław przedstawicielom parlamentu, władzom wojewódzkim, powiatowym i miasta Częstochowy — tu obecnym. Błogosław pielgrzymom, którzy od wieków tu przychodzili i będą przychodzić.

Archidiecezja częstochowska pragnie Ci podziękować za dar beatyfikacji 108 męczenników polskich, wśród których znaleźli się dwaj kapłani częstochowscy, pierwsi męczennicy: bł. Maksymilian Binkiewicz i bł. Ludwik Roch Gietyngier. Pod opieką tych świętych męczenników chcemy być jeszcze bardziej gorliwi i konsekwentni w wyznawaniu wiary.

Wielkim krzyżem naznacz z tego miejsca, jak św. Piotr, dzieje ludzkości na nowe wiary tysiąclecie. Ojcze Święty, jesteśmy z Tobą i wraz z Tobą jesteśmy przy Maryi, pamiętamy i czuwamy!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama