Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Wizyta Patriarchy Bartłomieja I w Rzymie
Jan Paweł II

Nowy etap dialogu miłości

29 VI 2004 — Przemówienie Papieża do wykładowców i studentów z prawosławnego Instytutu w ChambésyEkscelencje, Panie Rektorze, drodzy Studenci!

Bardzo się cieszę z waszej wizyty w Rzymie, mającej charakter naukowy i informacyjny. Odbywa się ona w ramach regularnych, zapoczątkowanych przed wielu laty kontaktów między Prawosławnym Ośrodkiem Ekumenicznego Patriarchatu, gdzie ma swą siedzibę Instytut Wyższych Studiów Teologii Prawosławnej, i Komitetem Katolickim ds. Współpracy Kulturalnej, działającym przy Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Z uczuciem wdzięczności wspominam moją wizytę w tym Ośrodku, jak również wieloletnią i owocną współpracę z jego pierwszym dyrektorem metropolitą Damaskinosem. Jesteście mile widziani w Rzymie. Życzę, by duchowy aspekt waszej wizyty i spotkanie z wielką tradycją wiary pielęgnowanej przez Kościół apostołów Piotra i Pawła pomogły wam odkryć wszystko, co jest nam wspólne w tym wielowiekowym dziele głoszenia Ewangelii Chrystusa.

W czasie waszej wizyty będziecie mieli również okazję spotkać się z przedstawicielami Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz innych dykasterii Stolicy Apostolskiej i papieskich uniwersytetów. Te liczne spotkania sprzyjają wzajemnemu poznaniu. Dzięki temu coraz wyraźniej rysuje się «ten czas spotkania i dzielenia się swym bogactwem, w oparciu o wzajemne, obiektywne i coraz głębsze poznanie» (Jan Paweł II, przemówienie do Rady Zarządu Komitetu Katolickiego ds. Współpracy Kulturalnej, 18 stycznia 2003 r.).

Ta pierwsza wizyta waszego Instytutu w Rzymie, mająca charakter naukowy i informacyjny, przypada w 40. rocznicę historycznego spotkania papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa I w Jerozolimie. Dziękuję Panu, który obdarzył Kościół tym wspaniałym świadectwem braterstwa, a was zachęcam do starań o to, by zobowiązanie podjęte w ojczyźnie Pana pozostało wiążące dla wszystkich. Dlatego cieszę się z wizyty w Rzymie Jego Świątobliwości Patriarchy Bartłomieja. Stanowi ona nowy etap dialogu miłości, którego promienny początek widzieliśmy w Jerozolimie. Biskup Rzymu zapewnia, że przyjmuje was z uczuciami przyjaźni i prosi Boga, by was obdarzył swym obfitym błogosławieństwem.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ekumenizm uniwersytet Bartłomiej I Kościół prawosławny spotkanie ekumeniczne patriarcha Konstantynopola instytut naukowy Chambesy teologia ekumeniczna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W