Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

Ukazujcie wartości sportu

17 I 2005 — Do delegacji włoskich zakładów FerrariDelegacja włoskich zakładów Ferrari została przyjęta przez Jana Pawła II na audiencji prywatnej w Sali Klementyńskiej 17 stycznia. W spotkaniu uczestniczył m.in. wielokrotny i aktualny mistrz świata Formuły 1 Michael Schumacher. W imieniu przybyłych Ojca Świętego przywitał prezes Ferrari Luca Cordero di Montezemolo: «Ojcze Święty, dokładnie przed tygodniem w tym pałacu spotkałeś się z ambasadorami 170 krajów. Po przerwach i falstartach, w które obfitował początek tego tysiąclecia, pokazałeś, w jaki sposób należy uruchomić na nowo proces postępu moralnego i społecznego ludzkości. Życie, chleb, pokój, wolność — oto cztery wyzwania na torze wyścigowym tego stulecia, które otwiera przed nami tak wiele możliwości. Dzięki swojemu entuzjazmowi jeszcze raz pokazałeś światu, że znajdujesz się w 'pole position' na drogach ludzkości i jak nikt inny potrafisz wyznaczać cele i dodawać odwagi. Ofiarując Ci na pamiątkę tego spotkania model samochodu Ferrari, chcemy powiedzieć, że widzimy w Tobie jednego z nas, 'członka ekipy', i podziękować Ci za przykład, który nam dajesz. Po raz pierwszy, Ojcze Święty, Ferrari przekracza bramę Watykanu, nawet jeśli jest to tylko jego model. Dla nas jest to najbardziej prestiżowa linia mety, i jesteśmy zaszczyceni, że możemy Ci go przekazać z tymi słowami: „Janowi Pawłowi II od 26 lat w 'pole position' na drogach ludzkości”». W przemówieniu Papież powiedział, że uprawianie sportu jest ważnym narzędziem wychowawczym, zwłaszcza dla młodych pokoleń.

Drodzy Bracia i Siostry!

1. Z radością przyjmuję każdego z was, przedstawicieli wielkiej «rodziny» Ferrari, która na przestrzeni lat zebrała liczne sukcesy i trofea. W szczególności gratuluję wam zwycięstwa w ostatnich mistrzostwach świata.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich: kadrę kierowniczą, kierowców i techników, którzy przybyli, by przekazać mi model samochodu Formuły 1. Pozdrawiam w szczególności prezesa Lucę di Montezemolo i dziękuję mu za słowa, jakie skierował do mnie w waszym imieniu. Serdeczną myślą obejmuję załogę, robotników i tych, którzy w Maranello łączą się z nami za pośrednictwem telewizji. Niech do wszystkich dotrą moje najserdeczniejsze pozdrowienia.

2. Drodzy przyjaciele z zakładów Ferrari! Wasza obecność jest dla mnie okazją, aby przypomnieć, jak ważną rolę odgrywa sport, również w dzisiejszym społeczeństwie. Kościół uznaje uprawianie sportu, gdy odbywa się ono z pełnym poszanowaniem zasad, za ważne narzędzie wychowawcze, zwłaszcza dla młodych pokoleń.

Ferrari ponadto, jak przed chwilą powiedział wasz prezes, stanowi szczególną «wspólnotę ludzi», między którymi istnieje wielkie porozumienie. Swoje znaczące osiągnięcia sportowe i przemysłowe zawdzięcza ona przede wszystkim entuzjazmowi, jaki rodzi się z ducha wspólnoty. Moi drodzy, dbajcie o utrzymanie tego stylu pracy, a stały rozwój w klimacie solidarności uczyńcie jednym z waszych głównych celów. Dzięki temu będziecie szerzyć wartości sportu, a jednocześnie przyczynicie się do budowy społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego.

3. Wyrażając te życzenia, zapewniam was i wasze rodziny o szczególnej pamięci w modlitwie i z radością udzielam wszystkim mojego błogosławieństwa.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wspólnota wychowanie robotnicy sport Formuła 1 przemysł motoryzacyjny przemysł samochodowy Ferrari motoryzacja
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W