Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


X Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - Watykan, 30 września — 27 października 2001 r.
Jan Paweł II

26 X 2001 — Przemówienie papieskie do katolickich patriarchów Kościołów wschodnich

Jestem z wami myślą i modlitwąW przeddzień zakończenia Synodu Biskupów, 26 października, Ojciec Święty przyjął na specjalnej audiencji sześciu katolickich patriarchów Kościołów wschodnich, uczestników obrad synodalnych. W przemówieniu zapewnił pasterzy, że towarzyszy im oraz wiernym powierzonym ich pieczy «we wszystkich trudnych doświadczeniach».

1. Z radością goszczę was przy okazji Synodu Biskupów, w którym aktywnie uczestniczyliście. Jestem wam szczerze wdzięczny za udział w tym zgromadzeniu, które jest szczególnie wyrazistym znakiem katolickości Kościoła. Wnieśliście cenny wkład w jego obrady. Propozycje, które przedłożyliście mi na piśmie, zostaną wnikliwie i wszechstronnie rozważone i wykorzystane, aby obecność Kościoła w dzisiejszym świecie mogła się stawać coraz owocniejsza.

Chętnie korzystam z tej sposobności, aby raz jeszcze zapewnić was, że duchowo towarzyszę wam i wiernym powierzonym waszej pasterskiej opiece we wszystkich trudnych doświadczeniach. Módlmy się wspólnie, aby jak najszybciej znaleziono właściwe rozwiązania poważnych problemów, z jakimi musicie zmagać się każdego dnia. Myślę w tym momencie o ziemi uświęconej obecnością i przepowiadaniem Odkupiciela, na której On przelał swą krew dla zbawienia świata i z której po zmartwychwstaniu rozesłał na świat swoich apostołów.

2. Zapewniam was, że z głębokim zaangażowaniem śledzę nieustannie wydarzenia dotykające mieszkańców Bliskiego Wschodu i w jedności z całym Kościołem modlę się każdego dnia, aby dla wszystkich nadszedł wreszcie dzień trwałego i sprawiedliwego pokoju. Spotykając się z wami w klimacie głębokiej braterskiej komunii, proszę was, byście przekazali moje najlepsze pozdrowienia waszemu duchowieństwu, osobom konsekrowanym i wszystkim wiernym.

Każdego z was polecam szczególnej opiece Matki Bożej, którą wasze Kościoły darzą tak wielką czcią. Liczne nabożeństwa poświęcone tajemnicom Jej życia zrodziły się na waszych ziemiach, a następnie znalazły uznanie i rozpowszechniły się w całym Kościele. Niech Najświętsza Panna czuwa z matczyną miłością nad waszą posługą i nad waszym umiłowanym ludem.

W tym duchu i na znak szczególnej życzliwości udzielam wszystkim mego błogosławieństwa.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: patriarcha patriarchat Synod Biskupów Kościoły Wschodnie Bliski Wschód zgromadzenie zwyczajne
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W