Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

Zrozumienie, szacunek, współpraca

16 I 2004 — Przemówienie papieskie do naczelnych rabinów i dyrektora generalnego Naczelnego Rabinatu IzraelaW piątek 16 stycznia Jan Paweł II przyjął na audiencji w swojej prywatnej bibliotece naczelnych rabinów Izraela Jonę Metzgera i Shlomo Amara oraz dyrektora generalnego Naczelnego Rabinatu Odeda Wienera, którzy przybyli do Rzymu, by wziąć udział w «koncercie pojednania» odbywającym się 17 stycznia w watykańskiej Auli Pawła VI. Ojciec Święty wygłosił do nich przemówienie w języku angielskim.

Szanowni Panowie!

Cieszę się, że przybyliście do Rzymu, by uczestniczyć w zorganizowanym w Watykanie «koncercie pojednania». Korzystając z tej okazji, pragnę was wszystkich serdecznie i gorąco pozdrowić. W ciągu dwudziestu pięciu lat mojego pontyfikatu zachęcałem do dialogu żydowsko-katolickiego oraz starałem się o coraz głębsze zrozumienie, szacunek i współpracę między naszymi religiami. Jednym z najistotniejszych wydarzeń mojego pontyfikatu na zawsze pozostanie jubileuszowa pielgrzymka do Ziemi Świętej, podczas której mogłem przeżyć niezwykłe chwile wypełnione wspomnieniami, refleksją oraz modlitwą przy Mauzoleum Pamięci Ofiar Holocaustu Yad Vashem i przy Murze Zachodnim.

Oficjalny dialog nawiązany między Kościołem katolickim a Naczelnym Rabinatem Izraela jest znakiem wielkiej nadziei. Nie możemy szczędzić wysiłków w dziele wspólnego budowania świata sprawiedliwości, pokoju i pojednania dla wszystkich narodów. Niech Boża Opatrzność błogosławi naszej pracy i uwieńczy ją sukcesem!

 Zobacz także: Przemówienie po koncercie 17.01


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pojednanie Holocaust holokaust Naczelny Rabin Izraela Naczelny Rabinat Izraela koncert pojednania
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W