Młodzi w pielgrzymce z krzyżem

Przemówienie inauguracyjne, XVII Światowy Dzień Młodzieży z Janem Pawłem II, 23-28.07.2002


Jan Paweł II

Młodzi w pielgrzymce z krzyżem

25 lipca 2002. Inauguracja obchodów Dnia Młodzieży

W czwartek 25 lipca w Centrum Wystawowym w Toronto Jan Paweł II zainaugurował obchody XVII Światowego Dnia Młodzieży. W słowie powitalnym zachęcił młodych, reprezentujących 172 kraje wszystkich kontynentów, aby słuchali słów Chrystusa z ochoczym i otwartym sercem, ponieważ mogą one nadać sens całemu ich życiu.

Drodzy młodzi Przyjaciele!

1. Przybyliście do Toronto z wszystkich kontynentów na obchody Światowego Dnia Młodzieży. Witam was z ogromną radością i serdecznością! Bardzo wyczekiwałem tego spotkania, zwłaszcza że w Watykanie codziennie otrzymywałem pomyślne wieści z rozmaitych stron świata o podejmowanych inicjatywach, które wyznaczały waszą drogę aż na to miejsce. I często, jeszcze zanim się z wami spotkałem, polecałem Panu Jezusowi w modlitwie każdego z was z osobna. On zna was od samego początku i każdego z was kocha.

Braterskie słowa powitania kieruję do kardynałów i biskupów, którzy zgromadzili się tu razem z wami; w szczególności witam bpa Jacques'a Bertheleta, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Kanady, kard. Aloysiusa Ambrozica, arcybiskupa tego miasta, oraz kard. Jamesa Francisa Stafforda, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Wszystkim pragnę życzyć, aby spotkania z waszymi pasterzami pomogły wam odkrywać i coraz bardziej cenić piękno Kościoła, który jest wspólnotą misyjną.

2. Słuchając długiego wyliczania krajów, z których pochodzicie, razem odbyliśmy jakby podróż dookoła świata. W każdym z was widziałem twarze ludzi młodych, waszych rówieśników, których spotykałem podczas moich podróży apostolskich, a których wy dziś w pewnym sensie tutaj reprezentujecie. Wyobrażałem sobie, jak idziecie w cieniu jubileuszowego krzyża w tej wielkiej pielgrzymce młodzieży, która przechodząc z kontynentu na kontynent, pragnie otoczyć świat i objąć go w uścisku wiary i nadziei.

Dziś ta pielgrzymka ma swój etap tutaj, nad brzegami jeziora Ontario. Przypomina nam ono inne jezioro — Tyberiadzkie, nad którego brzegiem Pan Jezus zwrócił się z porywającą propozycją do pierwszych uczniów, wśród których prawdopodobnie byli młodzi tak jak wy (por. J 1, 35-42).

3. Papież przybył z Rzymu, żeby razem z wami znów słuchać słów Jezusa, które również dziś, tak jak to przydarzyło się uczniom w owym odległym dniu, mogą rozpalić serce młodego człowieka i nadać sens całemu jego życiu. Dlatego zachęcam was, abyście poszczególne spotkania rozpoczętego przed chwilą Światowego Dnia przeżywali jako czas uprzywilejowany, w którym każdy z was, drodzy młodzi, będzie słuchał Pana z ochoczym i otwartym sercem, aby stać się «solą ziemi i światłem świata».

Serdecznie was pozdrawiam, drodzy młodzi z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. Pamiętajcie o drodze szczęścia, którą wskazuje wam Jezus w Ewangelii.

Serdecznie pozdrawiam was oraz towarzyszących wam biskupów.

Pozdrawiam także młodzież portugalskojęzyczną i wszystkim życzę szczęścia i dobra, o których mówią Błogosławieństwa!

Z radością i serdecznością pozdrawiam młodzież włoską, przybyłą ze swoimi biskupami.

I wreszcie witam moich rodaków z Polski w Toronto.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao