Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jan Paweł II

Uczmy poszanowania i miłości

5 II 2003 — Przemówienie Jana Pawła II do Komitetu Żydów Amerykańskich5 lutego Ojciec Święty przyjął na audiencji delegację Komitetu Żydów Amerykańskich (The American Jewish Committee). Jego przewodniczący Harold Tanner podziękował Papieżowi za osobisty wkład w pogłębianie relacji między żydami a Kościołem katolickim. «Twoja wizyta w rzymskiej synagodze w 1986 r. — powiedział — przejdzie do historii jako wydarzenie o niezwykłej wymowie i znaczeniu. Podobnie też Twoja podróż do Izraela w 2000 r., po nawiązaniu pełnych relacji między Stolicą Apostolską a państwem żydowskim, była najwyraźniejszym świadectwem autentycznej przemiany, jaka dokonała się w relacjach między Kościołem a narodem żydowskim. (...) Jesteś, Ojcze Święty, prawdziwym błogosławieństwem dla wspólnoty żydowskiej, i za to jesteśmy Ci wdzięczni». W przemówieniu Jan Paweł II zauważył m.in., że odpowiedzią na obecny kryzys na świecie musi być religijne wychowanie, które uczy poszanowania i miłości innych.

Szanowni Przyjaciele!

Witam was serdecznie w Watykanie, członków Komitetu Żydów Amerykańskich. Z wdzięcznością wspominam waszą wizytę w 1985 r. z okazji dwudziestej rocznicy ogłoszenia Deklaracji soborowej Nostra aetate, która tak bardzo przyczyniła się do umocnienia relacji między żydami i katolikami.

Teraz, gdy zbliża się 40. rocznica wydania tego historycznego dokumentu, potrzeba, niestety, abyśmy raz jeszcze powtórzyli, że zdecydowanie potępiamy rasizm i antysemityzm. Stosowanie przemocy w imię religii jest zawsze profanacją religii. Aby przeciwstawić się tym niepokojącym tendencjom, musimy razem podkreślać znaczenie religijnego wychowania, które uczy poszanowania i miłości innych.

W tych dniach naszą uwagę wciąż przyciąga Ziemia Święta, która nadal doświadcza przemocy i cierpienia. Modlę się gorąco, aby udało się znaleźć sprawiedliwe rozwiązanie, szanujące prawa i bezpieczeństwo zarówno Izraelczyków, jak i Palestyńczyków.

Dla was wszystkich proszę o dar pokoju. Shalom aleichem.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Żydzi pokój Judaizm antysemityzm rasizm dialog międzyreligijny Nostra aetate
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W