Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Kard. Angelo Sodano

JESTEŚCIE SPADKOBIERCAMI WIELKIEJ TRADYCJI

13 III 2000 — Spotkanie kard. Angelo Sodano z alumnami Metropolitalnego Seminarium Duchownego w PoznaniuW poniedziałek 13 marca legat papieski Sekratarz Stanu kard. Angelo Sodano odwiedził Poznań, gdzie w kaplicy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego spotkał się z alumnami oraz ich profesorami i wychowawcami. «Wierni archidiecezji poznańskiej — powiedział w przemówieniu — są w szczególny sposób wezwani do przekazania, u progu nowego tysiąclecia, swojego bogactwa duchowego z przeszłości obecnemu pokoleniu i tym, które po nim przyjdą». Na zakończenie spotkania głos zabrał metropolita poznański abp Juliusz Paetz, który podziękował dostojnemu gościowi za odwiedziny katedry i wspólnoty seminaryjnej w grodzie Przemysława.

Moi Drodzy,

Cieszę się, że w czasie mojego krótkiego pobytu w Polsce z okazji 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego mogę odwiedzić również Poznań. Dziękuję ks. abpowi Juliuszowi Paetzowi za zaproszenie i za słowa skierowane do mnie. Pozdrawiam serdecznie wszystkich obecnych na tym wspólnym spotkaniu, a zwłaszcza moderatorów, profesorów i alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Przed chwilą nawiedziłem wasz kościół katedralny pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który ma wspaniałą przeszłość historyczną. Z wielkim wzruszeniem zatrzymałem się między innymi przy sarkofagach księcia Mieszka I i pierwszych królów z dynastii Piastów. Przebywając w tej świątyni można dużo nauczyć się o chwalebnej przeszłości waszego narodu i jego chrześcijańskich początkach. Katedra ta świadczy również o tym, że Kościół na tej ziemi i w całej Polsce był od początku ściśle związany z Rzymem.

Dziękuję wam za to spotkanie, za spotkanie z początkami polskiej tradycji chrześcijańskiej i kultury. Wielki był również wkład biskupów Poznania w utworzenie pierwszej metropolii w Gnieźnie, która obchodzi swoje 1000-lecie. Miasto to mówi nie tylko o dawnej historii, jest w nie wpisana bardzo głęboko również najnowsza historia Polski i związane z nią wydarzenia.

W związku z tym, co powiedziałem, nasuwa mi się jeszcze jedna refleksja. Podczas odwiedzin waszej katedry zatrzymałem się w miejscu przypominającym kapłanów-męczenników, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Odczuwa się tu, jak to bogate dziedzictwo wiary i kultury — począwszy od chrztu Polski w 966 r., a w dwa lata później ustanowienia pierwszego w Polsce piastowskiej biskupa — oddziaływa na czasy obecne.

Jesteście spadkobiercami tej wielkiej tradycji i spoczywa na was odpowiedzialność za to, aby dobrze jej strzec i ją rozwijać. Wierni archidiecezji poznańskiej są w szczególny sposób wezwani do przekazania, u progu nowego tysiąclecia, swojego bogactwa duchowego z przeszłości obecnemu pokoleniu i tym, które po nim przyjdą. Niech miłość do Kościoła i świadectwo waszego chrześcijańskiego i kapłańskiego życia stanowi konkretny wkład w to wspaniałe dziedzictwo. Będzie to również wasz wkład w nową ewangelizację tej części Europy, do której należy Polska.

W Rzymie, jak również i w Polsce, przeżywany jest z entuzjazmem Wielki Jubileusz Roku 2000. Przypomina on tajemnicę przyjścia Zbawiciela na świat i dwa tysiące lat historii Kościoła, Ciała Mistycznego Chrystusa, który kontynuuje zbawcze dzieło Jezusa w naszym świecie. Chciałbym zostawić jako pamiątkę moich odwiedzin w waszym Seminarium tę refleksję: «Kochajcie Kościół! On jest Kościołem Chrystusa! On kontynuuje przez wieki dzieło Jezusa! Miłujcie go jak matkę. Przecież to on nas zrodził do wiary i wychowuje nas przez całe życie, ofiarując Chrystusową łaskę».

W Ogrodach Watykańskich znajduje się statua św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Na podeście statuy umieszczony jest napis, który wyraża całą duchowość tej świętej. Napis jest w języku francuskim: J'aime l'Eglise ma mčre — «Miłuję Kościół moją matkę». Niech tak będzie również i w waszym życiu.

Niech Bóg wam błogosławi.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: tradycja seminarium jubileusz kapłan kleryk kapłaństwo Gniezno
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W