Rok 2016 przynosi istotne zmiany, dotyczące zarówno doświadczonych, jak i nowych kierowców. Zmienia się system szkolenia, a także zasady dotyczące kursów reedukacyjnych i punktów karnych
Rok 2016 przynosi istotne zmiany dla kierowców, zarówno tych jeżdżących już długo, jak i tych, którzy właśnie otrzymali prawo jazdy. Ci pierwsi muszą zwrócić uwagę na zmienione zasady powtórnego szkolenia w przypadku przekroczenia limitu punktów karnych. Ci drudzy podlegają pewnym ograniczeniom, a także zobowiązani są do odbycia dodatkowych kursów doszkalających.
Istotna zmiana dotyczy także osób, którym udowodniono prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości lub po zażyciu narkotyków — ta innowacja obowiązuje już od 1 lipca 2015 r. Osoby takie zobowiązane są odbyć kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii. Reguluje to Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 18 grudnia 2012 r. Najistotniejsze zmiany wynikające z tego rozporządzenia obejmują następujące punkty:
Niemniej surowe są zmiany dotyczące kierowców przekraczających limit 24 punktów karnych. Będą oni musieli poświęcić aż cztery dni na szkolenie, co w praktyce oznacza tyleż dni urlopu lub konieczność reorganizacji swoich obowiązków zawodowych. Samo to jest już znacznie bardziej uciążliwe niż dotychczasowa praktyka. W zamyśle ustawodawcy uciążliwość ma zapewne sama w sobie mieć charakter reedukacyjny, zmuszając do zastanowienia się nad swoim podejściem do zasad ruchu drogowego. Kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego zacznie obowiązywać od 4 stycznia 2016 roku, określa go Rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 27 czerwca 2013 r. Najistotniejsze przepisy tego rozporządzenia są następujące:
Uwaga: stracisz prawo jazdy, gdy po odbyciu kursu reedukacyjnego przekroczysz ponownie 24 punkty otrzymane za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny lub popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.
To ważna innowacja, oznaczająca większe wymagania wobec świeżo upieczonych kierowców. Okres ten zacznie on obowiązywać od 4 stycznia 2016 roku. Określa go Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Trwa on 2 lata, dla osoby która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, począwszy od dnia wydania jej tego dokumentu. Oprócz większych rygorów dotyczących przestrzegania przepisów wiąże się on z koniecznością dodatkowych szkoleń. W okresie próbnym, między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierowca odbywa kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kurs ten trwa 2 godziny. Prowadzi go odpłatnie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, w formie zajęć teoretycznych. Po ukończeniu kursu otrzymamy stosowne zaświadczenie od WORD-u. Druga część szkolenia to szkolenie praktyczne w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym — 1 godzina. Tę część prowadzi odpłatnie ośrodek doskonalenia techniki jazdy, który wydaje stosowne zaświadczenie po ukończeniu szkolenia.
Należy zwrócić uwagę, że „okres próbny” nie w każdym przypadku oznacza tylko dwa lata zwiększonych rygorów: zostanie on przedłużony o kolejne dwa lata, jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym.
Początkowe osiem miesięcy po otrzymaniu prawa jazdy jest dla nowego kierowcy czasem szczególnym. Zobowiązany jest on kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznaczonym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego — przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu.
Obowiązują także pewne ograniczenia: przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy. Kierującemu pojazdem zabrania się:
Widać więc, że zmiany wprowadzone przez ustawodawcę dotyczą zarówno młodych, jak i bardziej doświadczonych kierowców. Wprowadzenie okresu próbnego oznacza konieczność bardziej krytycznego stosunku do swoich własnych umiejętności świeżo po otrzymaniu prawa jazdy. Wydaje się to rozsądne: liczba godzin „za kółkiem” wymagana w trakcie szkolenia przed otrzymaniem tego dokumentu z pewnością nie wystarcza do osiągnięcia doświadczenia niezbędnego w różnych warunkach drogowych i w praktyce dopiero pierwsze miesiące i lata za kierownicą uczą kierowcę poprawnych zachowań. Tak jak w każdej innej dziedzinie, „praktyka czyni mistrza” — a praktyka nie oznacza w tym przypadku brawury i przekonania o swoich wysokich umiejętnościach, lecz stopniowe uczenie się właściwych technik jazdy, pozwalających opanować samochód w każdych okolicznościach — także w sytuacji wzmożonego ruchu czy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Wykorzystano materiały przygotowane przez WORD Katowice.
opr. mg/mg