Rekolekcje na nasze czasy

6 sierpnia rusza I Edycja Ogólnopolskich Rekolekcji Beatyfikacja33. To propozycja duchowego przygotowania do zbliżającej się beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej

Rozmowa z Michałem Wróblewskim z Fundacji Tota Tua - zaproszenie do Rekolekcji Beatyfikacja33.

6 sierpnia rusza I Edycja Ogólnopolskich Rekolekcji Beatyfikacja33. To propozycja duchowego przygotowania do zbliżającej się beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej - w duchu zawierzenia Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.

Rekolekcje Beatyfikacja33 przygotowaliśmy w oparciu o znane już rekolekcje - Oddanie33. Owoce tej inicjatywy to pół miliona ludzi, którzy podjęli drogę zawierzenia tylko w roku 2020. To pokazuje, że w ludzkich sercach istnieje potrzeba zawierzenia, co już wcześniej wskazało nam wielu świętych takich jak św. Jan Paweł II swoim zawołaniem Totus Tuus, Maksymilian Maria Kolbe czy kardynał Stefan Wyszyński.

Patrząc na sytuację na świecie i odczytując znaki Boże, jestem pewien, że beatyfikacja kard. S. Wyszyńskiego i s. R. Czackiej może być elementem zwrotnym - Pan Bóg podpowiada nam, by się zatrzymać i wydobyć z tych postaci to, co On chce nam dzisiaj powiedzieć. To duchowe zaproszenie dla każdego z nas.

Czyli...

Kiedy patrzymy na Prymasa Tysiąclecia, szukając źródła jego ogromnej siły, determinacji, charyzmy, doskonale widzimy, co zresztą on sam podkreślał, że całość swego życia oparł o Maryję, wszystko Jej zawierzył i oddał: zarówno siebie, jak i naród. Stąd dzisiaj, w tak trudnych czasach dla nas jako jednostki, ale także dla narodu - jego beatyfikacja to kolejny znak Boga, że wszystko mamy postawić na Maryję. Stąd zrodził się pomysł rekolekcji Beatyfikacja33, które są już dziś w Polsce bardzo znane. Tym razem rekolekcje oparliśmy na głównych myślach i nauczaniu kardynała Wyszyńskiego oraz matki R. Czackiej. Nieprzypadkowo rekolekcje zaczynają się 6 sierpnia, bo tego dnia 100 lat temu ona również zawierzyła wszystko Maryi - swoje życie, trudności, cierpienia.

Wydaje się oczywiste, że Pan Bóg właśnie te dwie osoby stawia nam dziś za wzór - po to, byśmy obrali właściwy kierunek, pewny i sprawdzony. Często szukamy różnych rozwiązań, a tak naprawdę rozwiązanie ma tylko Pan Bóg. Kiedy zagłębiamy się w nauczanie kardynała Wyszyńskiego, można dostrzec, że napisał on plan dla Kościoła, dla rodziny. Każde moje spotkanie z Anną Rastawiecką, która znała Prymasa Tysiąclecia i wiele lat z nim pracowała, utwierdza mnie w przekonaniu, jak ważne jest dzisiaj dla nas odkrycie jego nauczania. Nie trzeba niczego nowego wymyślać, bo on już wszystko powiedział i to się nie zdezaktualizowało.

Główne założenia rekolekcji Beatyfikacja33 zostały te same, jednak teraz dodajecie do nich związane z nimi myśli prymasa i m. R. Czackiej.

Fragmenty nauczania prymasa wybrała A. Rastawicka, należąca do słynnej wspólnoty tzw. Ósemek, z kolei refleksje zaczerpnięte z życia i świadectwa m. R. Czackiej pomogły dobrać siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Jeżeli chodzi o osobę kardynała, wchodzimy w głąb tajemnicy zawierzenia - czym ono jest, jak ma się realizować w naszym życiu, zarówno osobistym, rodzinnym, jak i społecznym. Jak to niewolnictwo ma się realizować w każdej chwili naszego życia.

Główna myśl, która będzie nam przyświecać w przypadku m. R. Czackiej, to jej stanięcie jako służebnica. Bo, jak mówiła, wiele osób jest dziś niewidomych, jednak nie chodzi o chorobę fizyczną, ale o chorobę duszy. Często zapominany o naszej duszy, sercu - wnętrzu, tym, czego na zewnątrz nie widać, a często determinuje to, kim jesteśmy, jak postępujemy, jakich wyborów dokonujemy. W słudze Bożej odnajdujemy również wielką tajemnice krzyża, czyli przyjęcia z pokojem, radością wszelkich trudów, cierpień - tych rzeczy, które z punktu widzenia człowieka są czasem trudne, ale mamy realną możliwość przeżywania ich z radością i pokojem serca, z pełnym zaufaniem Bogu, głęboko wierząc, że oddane w ręce Matki Bożej przyniosą ogromne owoce. Do tego właśnie zaprasza nas m. R. Czacka.

Kto i w jaki sposób może wziąć udział w tych rekolekcjach?

Rekolekcje Beatyfikacja33 prowadzone będą na kilka sposobów. Naszym głównym założeniem było umożliwienie wzięcia w nich udziału jak największej liczbie osób. Mamy wakacje, czas urlopów i wyjazdów, stąd miejscem, które każdemu pozwoli na to, jest strona internetowa beatyfikacja33.pl. W zakładce „rozpocznij rekolekcje” będziemy publikować treści na kolejne dni, do tego w różnych wersjach: tekstowej, audio do słuchania i wideo do oglądania. Dzięki temu, że znajdują się tam wszystkie informacje i materiały, każdy, niezależnie od tego, gdzie przebywa, może wziąć udział w rekolekcjach. Drugim sposobem, który pozwoli na ich przeżywanie w dowolnym miejscu, jest książka zawierająca wszelkie materiały do przeżywania rekolekcji.

Mamy już zgłoszenia wielu parafii, w których będzie można wziąć udział w rekolekcjach fizycznie. Nie wszystkie są nanoszone na bieżąco na mapę na naszej stronie, dlatego warto dopytać swoich kapłanów o taką możliwość. 6 sierpnia zostanie odprawiona w tych parafiach Msza św. inaugurująca, zaś w trakcie trwania rekolekcji będą odczytywane rozważania przygotowane przez nas (np. przed wieczorną Mszą św.), a na zakończenie będzie miała miejsce uroczysta Eucharystia z aktem oddania i adoracją. 27 sierpnia proponujemy wspólną modlitwę podczas Drogi krzyżowej, która będzie naszym aktem pokutnym i wynagradzającym, a także przygotowaniem do głębszej spowiedzi. Z kolei 2 września, czyli w pierwszy czwartek miesiąca, zapraszamy wszystkich do modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Zaś w pierwszy piątek i sobotę proponujemy przystąpienie do spowiedzi - takiej głębszej, aby zajrzeć w głąb siebie. Oczywiście każdy może wziąć udział w dodatkowych nabożeństwach, jakimi są pierwsze piątki i soboty miesiąca - to bardzo ważne i kluczowe nabożeństwa w czasie, w którym żyjemy.

Będziemy również obecni w rozgłośniach radiowych, mediach społecznościowych i na YouTube, gdzie będzie można zapoznać się z naszymi rozważaniami. Możliwości jest sporo i od każdego zależy, którą formę wybierze.

Nieprzypadkowo przygotowaliście dwie edycje rekolekcji.

Rzeczywiście, pierwsza ma być czasem przygotowania do beatyfikacji kardynała S. Wyszyńskiego, jak i m. R. Czackiej, zaś druga będzie jej owocem i dziękczynieniem. Nie czas jest tu najważniejszy, ale owoce, jaki przyniesie. Osoby, które o rekolekcjach dowiedzą się po 6 sierpnia, mogą wziąć udział w drugiej edycji, której rozpoczęcie zaplanowaliśmy na 19 września, a która potrwa do 22 października. Ta ostatnia data to dzień wspomnienia św. Jana Pawła II, a także urodziny m. R. Czackiej, o czym nie wiedzieliśmy, rozpoczynając przygotowania do organizacji tej inicjatywy. Dla nas to kolejny znak, że Pan Bóg nas prowadzi i potwierdza swoją obecność.

Chcę podkreślić, że daty obu edycji to tylko pewne ramy, poza schemat których możemy przecież wychodzić. Jeśli ktoś nie może rozpocząć rekolekcji 6 sierpnia lub 19 września, może zrobić to w dowolnym momencie. Kluczowym jest to, by jak najwięcej osób przeszło tę drogę zawierzenia. Bo - jak pisał prymas Wyszyński - „Nie wystarczy być wiernym członkiem Kościoła, trzeba włączyć się świadomie w jego nurt życia, to znaczy żyć jego życiem, współdziałać z nim i współpracować, stawać się apostołem Chrystusowej sprawy. Wymaga to również naszego osobistego oddania się Matce Najświętszej, aby z Nią była skuteczna nasza pomoc Kościołowi Chrystusa, jak również nasze apostolstwo.”. Niech to będzie głównym celem tych rekolekcji. Zapraszamy wszystkich czytelników do tej duchowej drogi.

Dziękuję za rozmowę.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama