Taize przeniosło się do Lizbony

Relacja z Europejskiego Spotkania Młodych w Lizbonie (2005)

Na przełomie starego i nowego roku Taizé „przenosi się” do jednego z europejskich miast, gdzie odbywa się Europejskie Spotkanie Młodych, nazywane też „Pielgrzymką zaufania przez ziemię”.

Taizé to chyba najbardziej znana wieś na świecie. Od ponad 60 lat istnieje tam wspólnota, którą tworzą bracia z różnych Kościołów. Od 28 grudnia 2004 r. do 1 stycznia 2005 roku 27. etap tej wyjątkowej pielgrzymki zatrzymał się w Lizbonie. Młodzi mieszkańcy niemal wszystkich europejskich krajów spotykają się, by razem z braćmi z Taizé „modlić się o przyszłość pełną pokoju”.

Od lat jedną z najliczniejszych grup narodowych podczas Europejskich Spotkań Młodych jest młodzież z Polski. Do Lizbony wyjechało około 6 tys. młodych. To o połowę mniej niż w ubiegłym roku do Hamburga — mówią organizatorzy polskich grup — ale też odległość jest nieporównywalnie większa.

Agnieszka z Poznania w Europejskim Spotkaniu Młodych uczestniczy po raz szósty. — Jak chyba większości uczestników podoba mi się prosta, pełna harmonii modlitwa kanonami przed ikoną ustawioną wśród setek lampek i świec — mówi. — Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie cisza. W czasie modlitwy w wypełnionej po brzegi wielkiej hali w jednej chwili kilka tysięcy ludzi milknie i modli się przez parę minut w ciszy.

Grzegorz z Krakowa zapamiętał doświadczenie jedności między chrześcijanami różnych wyznań. — Spotkanie odbywało się w Hamburgu, zamieszkanym głównie przez protestantów, a większość uczestników stanowili katolicy. Może dlatego tak bardzo odczuwało się jego ekumeniczny charakter — zastanawia się i dodaje — Mam nadzieję, że w Lizbonie będzie podobnie.

W lizbońskim spotkaniu uczestniczy ponad 40 tys. młodych z całej Europy. Brat Krzysztof Wita ze wspólnoty z Taizé podkreśla, że wszystkim uczestnikom udało się znaleźć zakwaterowanie w rodzinach w 200 parafiach Lizbony i najbliższej okolicy.

Parafie, które goszczą młodzież, zadbały o to, by uczestnicy spotkania mieli okazję do dzielenia się doświadczeniem swojej wiary w kilkunastoosobowych grupach. Dwa razy dziennie wszyscy zbierają się na terenach wystawowych w Lizbonie, które zostały przekształcone w miejsce modlitwy. W południe i wieczorami każdego dnia w pawilonach z kolumnami zdobionymi motywami morskimi i charakterystyczną dla Portugalii kolorową ceramiką, nazywaną tu azulejo, rozbrzmiewa prowadzona przez braci modlitwa.

Towarzyszy jej rozważanie brata Rogera, stanowiące komentarz do fragmentu jego listu, przygotowywanego specjalnie z okazji Europejskiego Spotkania Młodych. W tegorocznym brat Roger zapewnia młodych, że „wielu ludzi pragnie dziś przyszłości pełnej pokoju i chce, by ludzkość była wolna od groźby przemocy. (...) Dlatego z całej duszy starają się przygotować przyszłość pełną pokoju”.

opr. mg/mg



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama