O stworzeniu dla dzieci

Wychowanie religijne dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej. I warto zrobić to w sposób jak najbardziej zintegrowany.

Wychowanie religijne dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej. I warto zrobić to w sposób jak najbardziej zintegrowany.

Pierwszymi nauczycielami wiary są – lub przynajmniej powinni być – rodzice malucha. Na wczesnych etapach życia dziecka ich zadanie sprowadza się przede wszystkim do dawania przykładu i pokazywania pewnych zachowań. Dziecko obserwując modlącego się rodzica czy towarzysząc w rodzinnym wyjściu na mszę w sposób naturalny przyswaja te czynności jako część codziennego życia.

W miarę wzrostu dziecka do przykładu życia coraz częściej trzeba dodawać słowo: tłumaczyć gesty, czynności, podejmowane aktywności. Słowo rodzica objaśnia świat i przybliża do prawdy o Bogu. Pomocą w tym mogą być różnego rodzaju książki religijne przeznaczone dla dzieci.

Przykładem takiej pozycji jest „Stworzenie świata” Barbary Żołądek i Oli Makowskiej. Książka w ciepły sposób przybliża biblijny opis stworzenia. Język dostosowany jest do możliwości percepcji nawet najmłodszych. Tekst jest wierszowany i w bardzo pozytywny sposób przedstawia kolejne dni. Jednocześnie jest on dobrze rozmieszczony na stronie – zachowano dobry balans między ilością tekstu a ilustracjami. Ilustracje natomiast są całostronicowe, kolorowe i przyjemne w odbiorze. Co równie istotne, książka ma twarde stronice i solidną oprawę, dzięki czemu spokojnie można ją oddać w ręce maluszka bez obawy przed jej zniszczeniem czy włożeniem do ust.

Książka odwołuje się do rzeczywistości znanej dziecku – niebo jest porównane do wielkiego parasola, noc nazwana czasem na sen, w niedzielę odpoczywamy i drapiemy kotka za uchem. Bóg zaś stwarza konkretne byty: wisienki, jabłuszka, słonia, psa, kota. Taki obrazowy sposób przestawiania treści i wskazanie konkretnych przykładów zamiast abstrakcyjnego opisu sprawia, że jest treści są łatwe do przyswojenia i szybko zapamiętywane. Dziecko, zachęcone kolorystyką, rozpoznając znane z otoczenia czy innych książeczek elementy, jest zainteresowane lekturą i chętnie podejmuje jej inicjatywę.

Książka jest z pewnością godna polecenia dla małych i dużych, jako piękny sposób przedstawienia biblijnych treści i przypomnienie, że „Na całe szczęście, uff, od zawsze był dobry Bóg”. Bóg, który z miłości stworzył świat i człowieka, powołanego do relacji z Nim.

Jest to recenzja książki „Stworzenie świata” Barbary Żołądek i Oli Makowskiej (Tekst: Barbara Żołądek; Ilustracje: Ola Makowska), Wydawnictwo JEDNOŚĆ. Książka jest TUTAJ.

W tej uroczej i pięknej książeczce znajdziemy wierszowaną, pełną ciepła i radości biblijną historię o stworzeniu świata. Wspólne czytanie ją z dziećmi będzie wspaniałą zabawą dla rodziców i maluchów, a także okazją do pierwszych rozmów o Bogu.

Wpadające w ucho wersy, tryskające kolorami ilustracje, kartonowe strony i zaokrąglone rogi książeczki zostały przygotowane z myślą o najmłodszych czytelnikach, których serdecznie zapraszamy do odkrywania wielkiej miłości Pana Boga. I to każdego dnia!

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama