reklama

Zawód: tata

Kompendium najważniejszych elementów relacji między ojcem a dzieckiem (wstęp)

Zawód: tata

Krzysztof Pilch

Zawód: TATA

ISBN: 978-83-7580-166-8
wyd.: Wydawnictwo Salwator 2010

Wybrane fragmenty
Wstęp
Okazywanie uczuć
Słuchanie i poznawanie dziecka
Dyscyplina (sprawiedliwość)
Przewidywalność i dotrzymywanie słów
Przekaz wartości duchowych

Wstęp

Na początku chciałem Ci podziękować za to, że sięgnąłeś po tę publikację. Zakładam, że jesteś ojcem albo przygotowujesz się do tej roli, dlatego tak będę się do Ciebie zwracał. Mam nadzieję, że panie, które będą czytać te słowa, wybaczą mi to założenie. Zwracam się do Ciebie w formie bezpośredniej, gdyż myślę, że dzięki temu lepiej przekażę to, co uważam za najważniejsze w byciu ojcem.

Jacek Pulikowski, autor zajmujący się tematyką rodzinną, napisał kiedyś, że ojcostwo jest najważniejszą karierą w życiu mężczyzny. To prawda, pod warunkiem że mężczyzna zechce się w tę karierę zaangażować. Niestety, dla wielu patrzących powierzchownie w ojcostwie nie ma nic fascynującego. Z drugiej strony czasem po prostu nie wiedzą, że bycie ojcem to dużo więcej niż spłodzenie dzieci i dbanie o to, by miały co jeść. Są ojcowie, którzy kochają swoje dzieci bardzo mocno. Problem polega na tym, że nie dają im tego, czego potrzebują, ponieważ po prostu nie dysponują rzetelną wiedzą na ten temat. Tymczasem wiele książek o ojcostwie odstrasza tych, dla których zostały napisane albo przez swój naukowy język, albo też przez zbyt dużą objętość.

Sam pamiętam, jak na forum Inicjatywy Tato.Net proponowałem jednemu z użytkowników przeczytanie świetnej książki Kena Canfielda (założyciela National Center for Fathering w USA) Serce ojca. Jego odpowiedź w skrócie można sprowadzić do słów: „Jest za gruba, nie mam czasu na to, by ją przeczytać”. Stąd też publikacja ta ma niewielką objętość. Jest nastawiona przede wszystkim na podawanie praktycznych informacji. Chciałbym, by była ona pomocą dla każdego ojca, nawet tego, który jest po prostu zabiegany i potrzebuje czegoś, co mógłby przeczytać „za jednym podejściem”. Nie znajdziesz więc tutaj naukowych teorii na temat ojcostwa ani rozważań nad sytuacją ojców w naszym kraju, ponieważ myślę, że jeśli Cię te sprawy interesują, sięg-niesz po inną publikację. Na tych kilkudziesięciu stronach starałem się zawrzeć swoiste kompendium najważniejszych elementów relacji między ojcem a dzieckiem. Myślę, że niczego nie pominąłem, zachęcam Cię jednak do poszerzania swojej wiedzy, jeśli uznasz, że coś zostało tu niewystarczająco dokładnie opisane.

Twoje dzieci potrzebują ojca, który będzie obecny w ich życiu nie tylko w sposób fizyczny, ale również emocjonalny i duchowy. One pragną, byś zaangażował się w pełni w ich życie, byś nie był tylko biernym obserwatorem. Celem tej książki jest pokazanie Ci, jak konkretnie możesz to zrobić. Zapewniam Cię, że stosując sugestie w niej zawarte, będziesz stopniowo coraz bardziej odkrywał, jak wspaniałą sprawą jest ojcostwo.

Życzę Ci owocnej lektury.

Krzysztof Pilch

opr. aw/aw« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama