Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Josh McDowell

OJCOWSKA MIŁOŚĆ

Czyli jak relacja z ojcem
wpływa na samoocenę dziecka
i rozwój jego osobowości

ISBN: 978-83-7829-138-1
wyd.: Vocatio 2014

Tata, który jest dostępny, ma w sobie dużą otwartość, i który zadaje dzieciom pytania, rozwija wspólne zainteresowania, wkłada wysiłek w rozwój przyjaźni i dba o to, by rodzina wytworzyła wspólne tradycje, jest na dobrej drodze do tego, by przybliżać dzieciom obraz naszego Ojca w Niebie. Taki mężczyzna jest zarówno ojcem, jak i przyjacielem swoich dzieci.
Taki ojciec daje swoim dzieciom coś więcej niż tylko przyjaźń. On uczy je, jak budować relacje, pokazuje im wzór zdrowej rodziny, jest ochroną przed niebezpiecznymi i szkodliwymi przyjaźniami. Przygotowuje swoje dzieci do wchodzenia w interakcje społeczne z rówieśnikami w okresie dojrzewania i w dorosłym życiu. Daje im przyjaźń, która pośród wielu wyzwań i przemian wieku dojrzewania zawsze będzie stałym elementem ich życia. Taki ojciec zachęca też dzieci do tego, by rozwijały przyjaźń ze swoim Ojcem w Niebie, z Bogiem.


Wybrane:
Więź ojcowskaSzukając wzoruWzorowy ojciecŹródło ojcowskiej siłyTworzenie więziWIĘŹ OJCOWSKA

Większość z nas, nawet ci, którzy mieli marne, albo wręcz toksyczne relacje z własnym ojcem, ma ogólne pojęcie dotyczące tego, jakimi chce być ojcami. Mamy w głowach być może jedynie szkic, ale zawsze jakiś obraz tego, jak wygląda wzorowy tata:

Takimi właśnie ojcami wszyscy chcielibyśmy być. Takim tatą chciałem być, jako młody człowiek. Ale nie wiedziałem jak. Wiedziałem, że mój ojciec nie był w najmniejszym stopniu wymarzonym tatą, kiedy dorastałem, i bałem się, że będę do niego podobny, zamiast stać się wymarzonym ojcem moich dzieci. Wiedziałem, że to, co mi jest potrzebne, to wzór, ojciec, z którego mógłbym brać przykład, ojciec, od którego mógłbym się uczyć i którego mógłbym naśladować. Dlatego zacząłem szukać ludzi, którzy przypominali tatę, jakim sam chciałem zostać. I znalazłem.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ojciec ojcostwo tata samoocena rozwój osobowości relacja z ojcem
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W