Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Festiwal Niepokalanów 2007: Nagroda dla programów radiowychXXII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

„Niepokalanów 2007”

Komunikat Jury Festiwalu — Programy Radiowe

Komisja Jury Festiwalu w składzie:

Michał Kulenty — Przewodniczący Jury ds. Radiowych, Dyrektor Festiwalu

Lidia Nowicka — redaktor radiowy, teolog, członek Zarządu KSF

Andrzej Bogusław Januszewski — Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Wiceprezes KSF

Elżbieta Cieślik — redaktor, Sekretarz Zarządu KSF

Adam Nowosad — świadek w procesie beatyfikacyjnym sł. Bożego ks. J. Popiełuszki

Elżbieta Jeziorowska — aktorka

Michał Niewiadomski — redaktor radiowy

postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia

w kategorii programów radiowych:

 

I nagroda ma tytuł Potęga Świętości

„Świadek szczególnego apelu”

autor: o. Robert Stachowiak

prod. SKSiD KUL

 

Reportaż o Jerzym Bieleckim, świadku pamiętnego apelu, na którym Św. Maksymilian Maria Kolbe ofiarował swe życie

na ołtarzu miłości. Świadek procesu beatyfikacyjnego mówi o niepojętej, wewnętrznej sile Świętego — nazywa Go „wewnętrznym olbrzymem”. Opowiada o łagodności oczu, o pokoju i dobroci serca, które były tą właśnie siłą

Św. Maksymiliana. Audycja ta jest zrealizowana wzorcowo i przekazuje ważne przesłanie. Nasz Święty Patron „przywrócił współwięźniom istnienie człowieczeństwa” — prawdziwie świętego człowieczeństwa. Świętość - jest zawsze potrzebna.

II nagroda ex quo ma tytuł Siła Miłości

„Wiosno wróć”

autor: Katarzyna Pelc

prod. Radio Kraków

Reportaż — historia miłości o wielu twarzach. ”W czasach, gdy coraz częściej słyszy się o złej i trudnej młodzieży, ta historia przywraca wiarę — wiarę w dobro, miłość i... młodość.” Postawa wspaniałej nauczycielki rodzi głębokie uczucie uczniów — kochają ją, są z nią w szpitalu, gdzie zmaga się ona z chorobą nowotworową. Pani Foryś jest silna, tryska energią i radością życia. Jako nauczycielka o uczniach mówi: „My jesteśmy po to, aby oni byli...” To budująca historia. Pokaż mi ilu przyjaciół modli się za ciebie, a dowiem się kim jesteś. To nie jest zwykły szacunek — to miłość prawdziwa.

„Kamczatka”

autor i prod . Ewa Makulec

Na Kamczatce, tam gdzie zima trwa dziewięć miesięcy, a nad kilkumetrowymi zaspami górują dymiące wulkany, od trzech lat pracuje misjonarz z Polski, ks. .Krzysztof Kowal. Na tej groźnej, ale jakże pięknej ziemi odnalazł siebie i swoje powołanie. Trzeba zaiste ogromnej siły ducha, żeby wytrwać na tej placówce, na końcu świata. A radość boża aż tryska z naszego misjonarza. Mówi on o tym, że : „trzeba cierpliwie czekać na człowieka, rodzić dzieci znaczeniu duchowym...”

Sam pośród dzikiej przyrody, ale przecież - „kto wierzy, nigdy nie jest sam!”

III nagroda ex quo

„Wypłyń na głębię”

„Elementarz Jana Pawła II”

autor: Rafał Porzeziński

prod. Radio Plus Warszawa

„21:26:13”

autor: Paweł Kęska:

prod. . Radio Plus Warszawa.

Obaj autorzy to profesjonaliści radiowi. Nagroda ta wyróżnia ich dobre pomysły i realizację, która świadczy o znajomości problematyki współczesnego świata. Krótkie, wiele mówiące formy, dobrze wspomagają przekaz. Nauczanie Jana Pawła II w zestawieniu z suchymi informacjami dziennikarskimi na prawdę robią wrażenie — cywilizacja miłości, kontra cywilizacja śmierci. Paweł Kęska wzmocnił, dzięki sztuce radiowej siłę przekazu Naszego Wielkiego Papieża. Trwające 1 min. 20 sek. spotkanie z Ojcem Świętym - z obu stron śmierci, zapada głęboko w duszę słuchacza.

Wyróżnienia

1. „Ocalony”

autor: Kinga Komorowska

prod. Radio Św.Józef, Warszawa

Polonia semper fidelis! Ks. Zdzisław Peszkowski, Kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie — kapłan niezłomny - mówi o „perwersji prawdy — spuściźnie bolszewizmu”. Mówi: „Nas nie miało być!” Wyrok śmierci dla Polaków obejmował cały naród, który w ciągu siedmiu lat miał całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. Taka była ta umowa Gestapo i NKWD, umowa dwóch bandytów, Hitlera i Stalina. .Wspomina Kozielsk „,tam poznałem Polskę... Polskę elit”. Mówi o koncepcjach wychowania młodzieży w przedwojennej Polsce. Uczono odpowiedzialności za ojczyznę, kształtowano wiarę i jej siłę w młodych Polakach. Dziś ułatwia się im wyjazd za granicę...

2. „Klub JP2” odcinek o patriotyzmie

autor: Marta Januszewska i ks. Marek Chorzępa

prod. VIA Katolickie Radio, Rzeszów

Zapis audycji na żywo. Tematyka jest niezwykła w dzisiejszych czasach — patriotyzm. A tam w Rzeszowie rozmawiają, dyskutują i jest to spontaniczne i prawdziwe. To naprawdę cieszy.

3. „Grande znaczy wielki”

autor: Dorota Fredro - Boniecka

prod. Polskie Radio, Studio Reportażu i Dokumentu, Warszawa

Historia dwóch dzielnych i silnych duchem mężczyzn. Różni ich wiele, ale obaj są na swój sposób niepełnosprawni.

Jeden porusza się na wózku inwalidzkim i samotnie dotarł już raz na Jasną Górę z pielgrzymką Drugi bohater tego reportażu wyszedł z bezdomności, dzięki pomocy Stowarzyszenia „Otwarte drzwi”. Obaj wspólnie wyruszyli z pielgrzymką do Grobu Ojca Świętego, jeden na wózku, drugi zaś wspiera swego kolegę w tej trudnej wyprawie jadąc przed nim na rowerze. Pokonują własną słabość i docierają do celu. Odnaleźli ten cel i postarali się o to, by ta pielgrzymka nie była jednie krótką chwilą sławy, ale prawdziwie budującym przeżyciem - na całe życie.

 

 

 

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: radio festiwal filmowy Niepokalanów 2007 Festiwal Niepokalanów programy radiowe Świadek szczególnego apelu Robert Stachowiak Wiosno wróć Katarzyna Pelc
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W