Hojny zapis Testamentowy na Fundację i Dom Polski Jana Pawła II

Fundacja i Dom Polski Jana Pawła II otrzymały dwa cenne spadki od zmarłego w Waszyngtonie zasłużonego działacza emigracji niepodległościowych

W ostatnim okresie Fundacja i Dom Polski Jana Pawła II otrzymały dwa cenne spadki od zmarłego w Waszyngtonie zasłużonego działacza emigracji niepodległościowych.

Śp. Feliks Broniecki, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Obczyźnie był utalentowanym dziennikarzem radiowym. Pracował w redakcji Sekcji Polskiej rozgłośni londyńskiej BBC, później w Radio Wolna Europa w Monachium i w końcu w Polskiej Sekcji Głosu Ameryki w Waszyngtonie, gdzie zakończył swoją długoletnią karierę radiową jako szef tej Sekcji. Broniecki był popularną postacią w środowisku polskim w Waszyngtonie, służąc chętnie swoim talentem artystycznym podczas wielu polskich rocznic i uroczystości. Ale nade wszystko był człowiekiem głęboko religijnym, uspołecznionym i dobrego serca. Zmarły w swoim zapisie testamentowym zatroszczył się o kilka polskich instytucji na czele których znalazły się Fundacja i Dom Polski w Rzymie, z których każda otrzymała po 21,944.47 $. Wśród innych spadkobierców znalazły się: sanktuarium Maryjne "Polska Częstochowa" w Doylestown, Pensylwania, na którego żołnierskim cmentarzu spoczęły zwłoki śp. Bronieckiego; Instytut Gen. Sikorskiego w Londynie i inne cenione polskie placówki.

W sumie zapisy zamknęły się imponującą sumą blisko 200 000 $. Broniecki nie był człowiekiem bogatym, ale umiał podzielić się dorobkiem swojej żmudnej pracy na emigracji z instytucjami, z którymi czuł się związany ideowo lub sentymentalnie.

Mimo woli nasuwa się przy tym refleksja, że gdyby takich zapisów było więcej to o ile bogatszą byłaby działalność naszych polskich organizacji religijnych, społecznych i kulturalnych.


Wszystkie artykuły pochodzące z "Kronik Rzymskich" zamieszczone na stronach Opoki:
Copyright © by Kronika Rzymska 118(1999)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama