Młodzi ad limina Apostolorum

O przygotowaniach do Jubileuszowego XV Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie

36 493 młodych Polaków zgłosiło swój udział w zbliżającym się XV Światowym Dniu Młodzieży, obchodzonym w Roku Jubileuszowym w Rzymie. Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży, mieszczące się w Siedlcach, szacuje jednak, że na spotkanie z Papieżem pojedzie z Polski ponad 45 tys. młodzieży. Rzym spodziewa się, iż od 14 do 20 sierpnia przybędzie około 2 mln młodych z całego świata.

Obchody XV Światowego Dnia Młodzieży rozpoczęły się w diecezjach 16 kwietnia, w Niedzielę Palmową Roku Jubileuszowego. Druga ich część — ogólnoświatowa, odbędzie się w sierpniu w Rzymie. Jej mottem będzie cytat z Ewangelii św. Jana: „A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”.

Bez otwartych zapisów

— Zależy nam na tym, żeby nie traktować Światowego Dnia Młodzieży jako jednorazowej akcji. Ma on być jednym z etapów stałej formacji młodego pokolenia — zaznacza bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży. Właśnie dlatego Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM nie prowadziło otwartych zapisów na „wyjazd do Rzymu”. Przyjmowano zgłoszenia grup parafialnych, członków wspólnot i ruchów katolickich. Tych, którzy nie byli związani z żadną grupą, kierowano do parafii. Tam od ponad roku trwają przygotowania do jubileuszowego spotkania młodzieży z Papieżem. W wielu diecezjach powstały specjalne programy pastoralne i materiały formacyjne, oparte na papieskim „Orędziu do młodych”, które mają pomóc uczestnikom w duchowym przeżyciu spotkania. Bp Henryk Tomasik przygotował trzytomową „Nowennę miesięcy”, na podstawie której grupy w całej Polsce rozważały obecność Chrystusa we współczesnym świecie i Kościele. Młodzi przekazali swoim biskupom ponad 100 tys. jubileuszowych zobowiązań, które w formie Księgi Darów Duchowych zostaną przekazane w sierpniu Ojcu Świętemu.

Przygotowania do jubileuszowego spotkania młodych z Ojcem Świętym trwają w całej Polsce, gdyż po raz pierwszy w historii Dni Młodzieży obchodzonych za granicą będą w nich uczestniczyć przedstawiciele wszystkich polskich diecezji.

— Chcemy uniknąć sytuacji, gdy do Rzymu pojadą osoby przypadkowe, nieprzygotowane do duchowego przeżycia tego wydarzenia — mówi Monika Sadowska z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

W drodze do Tor Vergata

Znany jest już szczegółowy plan pobytu młodych w Rzymie. 10 sierpnia autokary z Polski dotrą do włoskich diecezji. Przez cztery dni młodzież będzie gościła we włoskich parafiach, zwiedzając region, poznając tamtejszą kulturę i tradycję oraz spotykając się z włoskimi rodzinami. 14 sierpnia autokary przyjadą do Rzymu. Młodzież zostanie zakwaterowana w 339 parafiach diecezji rzymskiej oraz 12 diecezji podrzymskich. W recepcjach na każdego czekać będzie pakiet pielgrzyma, czyli torba z logo XV ŚDM, w której znajdzie się m.in.: mapa Rzymu, biuletyn „Vademecum pielgrzyma”, kapelusz, chusta, lampka oliwna ze świeczką oraz Ewangelia św. Marka (wydanie ekumeniczne, tłumaczone na pięć języków, w tym również na polski). Każdy uczestnik otrzyma imienny identyfikator i bony żywnościowe.

Organizatorzy przewidują, że 14 sierpnia zjedzie do Rzymu 600 tys. młodzieży. 100 tys. z nich zamieszka u rodzin, 200 tys. — w instytucjach religijnych i parafiach, a pozostali w szkołach.

15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, przed południem odbędzie się oficjalne powitanie młodych w parafiach. Podczas porannych Mszy św. po homilii nastąpi symboliczny gest umycia nóg pielgrzymom. Tradycja ta, sięgająca czasów św. Filipa Nereusza, podkreśla gościnność gospodarzy wobec przybyszy. W tym dniu we wszystkich parafiach Rzymu dokona się intronizacja kopii ikony Matki Bożej Salus Populi Romani (Wybawicielki Ludu Rzymskiego), która towarzyszyć będzie młodym w czasie ich późniejszych spotkań.

O godz. 19.00 Jan Paweł II dokona otwarcia XV ŚDM. Ponieważ Plac św. Piotra nie pomieści wszystkich pielgrzymów, uroczystość rozpocznie się na Placu św. Jana na Lateranie. Stamtąd Ojciec Święty przejedzie do Watykanu. Na obydwu placach będą ustawione telebimy, które umożliwią obserwowanie całej ceremonii. Jan Paweł II przywita przybyłą młodzież i jako pierwszy złoży osobiste wyznanie wiary. W dalszej części zostaną przedstawione poszczególne kontynenty, a uczestnicy będą mogli wysłuchać wszystkich dotychczasowych hymnów Światowych Dni Młodych.

Od 16 do 18 sierpnia potrwa triduum katechetyczne, które ma bezpośrednio przygotować młodych do czuwania i Eucharystii z Ojcem Świętym. Katechezy i dzielenie się świadectwami będą się odbywać w grupach. Dla polskich grup przygotowano 25 takich miejsc. Katechezom będą przewodniczyć biskupi, zaproszeni na to spotkanie przez Papieską Radę ds. Świeckich. W poszczególnych dniach uczestnicy będą rozważać tajemnice Wcielenia („Emmanuel — Bóg z nami”), Odkupienia („Chrystus wydał samego siebie za nas”) oraz świętości („Święci nowego tysiąclecia”). Ze względów organizacyjnych, w zależności od miejsca zakwaterowania, każda grupa w jednym z tych dni będzie przeżywała również dzień jubileuszowy. W tym dniu młodzi przejdą w pielgrzymce od Piazza Cavour do Bazyliki św. Piotra. Tam każdy pielgrzym będzie mógł przejść przez Drzwi Święte, otwarte z okazji Jubileuszu Roku 2000. Następnie młodzież ze swymi duszpasterzami przejdzie do Cyrku Wielkiego, gdzie sprawowana będzie Eucharystia. W przygotowanych 300 konfesjonałach będzie można skorzystać z sakramentu pokuty. W dzień jubileuszowy będzie można także odwiedzić miejsca męczeństwa i świadectwa chrześcijan w centrum historycznym Rzymu (w pozostałe dni wejście w te rejony dla członków danej grupy będzie niemożliwe).

Na wieczór 18 sierpnia zaplanowana jest centralna Droga Krzyżowa, która przejdzie od Placu Weneckiego do Koloseum. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej będą również odprawiane w dalszych rejonach zakwaterowania.

19 i 20 sierpnia to najważniejsze dni wspólnotowych obchodów Jubileuszu młodych. W sobotę od wczesnego ranka pielgrzymi będą przybywać na teren Uniwersytetu Tor Vergata, na południowo-wschodnich obrzeżach Rzymu. Po południu rozpoczną się tam programy prowadzone przez różne wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia. O godz. 20.30 Jan Paweł II przejedzie pod nowoczesnym łukiem, zwieńczonym rzeźbą Chrystusa zmartwychwstałego i wjedzie na teren uniwersytetu. Wspólnie z młodymi rozpocznie całonocne czuwanie. Jan Paweł II powierzy im Ewangelię św. Marka i opierając się na jej tekście odpowie na pytania i wątpliwości pielgrzymów. Następnie młodzi z zapalonymi lampami (podobnie jak czynili pierwsi chrześcijanie w katakumbach) wyznają wiarę i raz jeszcze wybiorą Chrystusa jako największą wartość swego życia.

Po całonocnym czuwaniu, o godz. 9.00, rozpocznie się na Tor Vergata niedzielna Eucharystia. Obecni biskupi i kapłani otrzymają w podarunku ornaty, przygotowane specjalnie na tę okazję przez włoskie siostry zakonne. Jan Pa-weł II przybędzie na plac o godz. 8.30. Ojciec Święty przekaże młodym przesłanie, z którym wrócą do swoich krajów. Msza św. i obchody Jubileuszowego Dnia Młodych zakończy modlitwa Anioł Pański, odmówiona o godz. 12.00.

Vademecum pielgrzyma

Ci, którzy jeszcze chcieliby pojechać na sierpniowe obchody jubileuszowe, mogą skontaktować się z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM, ul. Kościuszki 10, 08—110 Siedlce (tel./fax 025 — 63 22 155; http://www.rzym2000.pl; e-mail: biuro@rzym2000.pl. Od 6 do 23 sierpnia w Polskiej Kwaterze Głównej w Rzymie będzie czynny całodobowy numer telefonu dla pielgrzymów: 0039—06—6864619. Ponadto pomocą będzie służyło ponad 350 wolontariuszy z Polski.

A jeśli nie w Rzymie?

„Niezwykle ważne jest, aby Rok Wielkiego Jubileuszu, a więc wszystkie pielgrzymki i spotkania, przeżyć w duchu wiary i przygotowania się do apostolstwa. Wiem, że większość z was pozostanie w kraju i będzie duchowo łączyć się z wydarzeniami wiary w całym Kościele” — napisał kard. Józef Glemp, Prymas Polski, w słowie poprzedzającym jubileuszowe spotkania młodych.

14 i 15 sierpnia młodzież spotka się na Jasnej Górze, by duchowo łączyć się z wydarzeniami w Watykanie. Modlitewne spotkania młodzieży w tym czasie odbywać się będą także w sanktuariach diecezjalnych. Podobnie jak w Rzymie, młodzież zgromadzona w polskich sanktuariach będzie wybierała Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela na nowe tysiąclecie.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama