Powitanie uczestników Europejskiego Spotkania Młodych Warszawa, Torwar 29 grudnia 1999 r.
Witam serdecznie młodych ludzi, którzy tak licznie przybyli ze Wschodu i z Zachodu, z Północy i z Południa Europy, a także z innych kontynentów.
Chociaż w Warszawie nie ma wielkich hal, jak w innych europejskich miastach, chcemy Was ugościć najlepiej, jak potrafimy. Warszawa jest otwarta dla młodych, a nasze parafie przyjmują Was z radością. Wasza obecność jest dla nas darem i ufam, że w tych dniach dokona się tutaj duchowa wymiana darów.
Pozdrawiam serdecznie brata Rogera i braci ze Wspólnoty Taizé i dziękuję im, że wybrali Warszawę jako kolejny etap „Pielgrzymki Zaufania Przez Ziemię”. Już od lat Wspólnota z Taizé podąża jej szlakiem z tylu młodymi Polakami z wzajemnym zaufaniem. To, co mnie w Taizé uderza, to otwartość Wspólnoty i jej szerokie horyzonty. Pozwalają one młodym ludziom otworzyć się na Boga, spotkać Go w ciszy, a także w braciach, niezależnie od ich narodowości, wyznania, rasy i kultury.
Brat Roger przywiązuje dużą wagę do ekumenizmu, który nie polega jedynie na zbliżeniu rozdzielonych wyznań chrześcijańskich. Brat Roger sięga głębiej. Chce ukazać pełnię Boga, która prowadzi człowieka właśnie do tej pełni. To najpierw człowiek jest „rozbity”. Dzisiaj podstawowym problemem jest nie tylko rozbicie chrześcijan. Dzisiaj człowiek jest wewnątrz siebie „rozbity”. Chcąc więc dążyć do prawdziwego ekumenizmu, trzeba najpierw jednoczyć człowieka, integrować go wewnętrznie. I to właśnie odkryłem, kiedy byłem w Taizé.
Tegoroczne Spotkanie Młodych odbywa się w historycznym momencie. Wkraczamy w Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa. W tę szczególną noc, która nas wprowadzi w rok 2000, młodzi ludzie z całej Europy będą się modlić w Warszawie o pokój na świecie. Proszę Boga, by ten Jubileusz był dla każdego z Was rokiem pojednania, rokiem przebaczenia. I abyście wszyscy odkryli w Chrystusie zadziwienie radością.
Copyright © by Wspólnota z Taizé