Katedra Piotra

Temat: Katedra Piotra

Kiedy zapytamy przeciętnego człowieka co to jest katedra, wskaże od razu odpowiedni kościół, lub jeśli w jakiś sposób związany jest ze światem nauki, będzie utożsamiał katedrę z jednostką organizacyjną uczelni. Zwykle dopiero w święto katedry św. Piotra słyszymy szczegółową definicję katedry rozumianej jako podwyższenie na którym stoi tron biskupa. Jednak wspominając Piotra apostoła doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Kościół kojarzony z tronami i przywilejami był czymś, co zupełnie nie mieściło się w wyobraźni pierwszych uczniów Zbawiciela. Przynajmniej od momentu, gdy przekonali się naocznie, że panowanie Jezusa dokonało się z wysokości krzyża. Następnie dopiero wizja z Apokalipsy ukaże tryumf zbawionych i Jezusa zasiadającego na Tronie. Ta jednak wizja eschatologiczna była nie do zrealizowania w czasach rzymskich, kiedy właśnie jak Piotr, jedyne wywyższenie spotykało wierzących na krzyżu.
Co zatem świętujemy dzisiejszego dnia, kiedy katedry dumnie pną się na całym chrześcijańskim świecie, przypominając, że cywilizacja chrześcijańska ukształtowała pół świata? Niekiedy w krajach przeżywających epokę pochrześcijańską katedry i inne kościoły są śladami historii, którą wielu chciałoby wymazać, ale która póki co wciąż przypomina o całych zastępach świętych i błogosławionych, pochodzących z różnych warstw społecznych, którzy wywarli ogromny wpływ na losy ludzi, zarówno żyjących wówczas, jak i na długo później.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Święto katedry św. Piotra przypomina jednak wciąż o czymś jeszcze ważniejszym. Oto Piotr i jego następcy stali się strażnikami Ewangelii. Przez całe wieki, czy to cierpiąc prześladowania, czy to obfitując i zasiadając na tronach, mieli zachowywać nieskażoną naukę, której potrzebujemy, aby dotrzeć po naszej ziemskiej pielgrzymce do bram nieba. Ów symbol zatem, jest przypomnieniem, że ani jedna jota, ani jedna kreska nie może zmienić się w orędziu Zbawiciela, nazywanym Dobrą Nowiną, aż się wszystko wypełni. W innym wypadku, po co byłaby śmierć męczenników, którzy za tę wiarę oddawali życie?

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy trwam w nauce Ewangelii?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama