Polacy mają świadomość swojego wpływu na zmniejszenie zmian klimatu

Trzech na czterech ankietowanych jest przekonanych, że działania pojedynczego człowieka mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne – wynika z badania IBRiS zrealizowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. 

Ankieterzy IBRiS zapytali badanych o ich przekonania na temat zmian klimatu i ochrony środowiska. Aż 87% badanych przyznało, że za zmiany klimatu odpowiedzialny jest przede wszystkim człowiek, przeciwnego zdania było zaledwie 7%. Zdecydowana większość (82%) zadeklarowała, że przykłada dużą wagę do troski o środowisko naturalne. Z tym stwierdzeniem nie zgodziło się jedynie 6% badanych.

Aż 75% respondentów uważa, że działania pojedynczego człowieka, takie jak np. oszczędzanie energii elektrycznej, mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zmniejszenie zmian klimatu. 13% badanych nie zgodziło się z tym stwierdzeniem, a 12% nie miało zdania. Najchętniej zgadzały się z nim osoby młode (ok. 80% wśród osób do 49. roku życia), a najrzadziej osoby w średnim wieku - tylko 56% twierdzących odpowiedzi w grupie 50-59 lat. Potencjalny wpływ swoich działań na powstrzymanie zmian klimatu widzą częściej osoby z wyższym wykształceniem (83% wskazań) i mieszkańcy wielkich miast (84% pozytywnych odpowiedzi).

Polacy mają świadomość swojego wpływu na zmniejszenie zmian klimatu   Polski Komitet Energii Elektrycznej - Infografika

Jak wynika z badania, deklaracje te przekładają się na realne działania - 92% badanych oszczędza energię elektryczną, a troska o środowisko naturalne jest najistotniejszym obok kosztów czynnikiem motywującym. Jednocześnie ankietowani korzystają z tych sposobów na redukcję zużycia energii elektrycznej, które nie wpływają na komfort ich życia - wyłącznie światła przy opuszczaniu pomieszczenia czy racjonalne korzystanie z lodówki, pralki i zmywarki. Wielu zadeklarowało również używanie żarówek energooszczędnych i zwracanie uwagi na klasę energetyczną kupowanych sprzętów. Dla osób, które chcą poznać więcej sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, Polski Komitet Energii Elektrycznej przygotował stronę internetową www.liczysieenergia.pl.

Niemal połowa ankietowanych przyznała, że byłaby skłonna płacić więcej za prąd wiedząc, że środki uzyskane w drodze podwyżek zostaną zainwestowane w zieloną energię. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 46% respondentów. Niewielu mniej (41%) jest skłonnych płacić więcej za energię wytworzoną z odnawialnych źródeł. Na oba pytania twierdząco odpowiadały najczęściej osoby z wyższym wykształceniem (odpowiednio 58% i 54% pozytywnych wskazań), mieszkające w dużych miastach (63% i 57% pozytywnych odpowiedzi), deklarujące duże zainteresowanie tematyką zmian klimatu (60% i 53% twierdzących odpowiedzi).

Polacy mają świadomość swojego wpływu na zmniejszenie zmian klimatu   Polski Komitet Energii Elektrycznej - Infografika

Magda Smokowska, doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej:

„Racjonalne gospodarowanie energią elektryczną skutkuje nie tylko oszczędnościami w domowym portfelu, ale również wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. Jak pokazało badanie, wielu Polaków już teraz podejmuje konkretne kroki mające na celu redukcję zużycia energii, nie tylko ze względów finansowych, ale również w trosce o klimat. Polacy widzą również potrzebę inwestowania w odnawialne źródła energii - blisko połowa badanych zgodziłaby się na poniesienie wyższych wydatków za energię elektryczną przy gwarancji zainwestowania tych środków w zieloną energię, a ponad 40% jest skłonna zapłacić więcej za energię pochodzącą z OZE. Wyniki te w obu przypadkach są zaskakująco wysokie. Mając to na uwadze, Polski Komitet Energii Elektrycznej uruchomił stronę internetową www.liczysieenergia.pl, na której można znaleźć informacje o mechanizmach rządzących rynkiem energii elektrycznej, a także praktyczne porady na obniżenie rachunków za prąd”.

Michał Kowalczyk, dyrektor ds. badań IBRiS:

„Od kilku lat obserwujemy zwiększoną świadomość ekologiczną wśród Polaków. To badanie także potwierdza, że dostrzegamy, iż działania pojedynczego człowieka mogą mieć wpływ na nasze środowisko naturalne. Samo angażowanie się w takie aktywności sprowadza się do zmiany drobnych nawyków, takich jak np. gaszenie światła w pomieszczeniu, wybierania programów eco w urządzeniach AGD, czy zwykłe odłączanie ładowarki z gniazdka po naładowaniu telefonu. Wynika z tego, że podejmujemy, przynajmniej na poziomie deklaratywnym, małe działania, które mają pozytywny wpływ także w aspekcie globalnym”.

Badanie ogólnopolskie na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 3-5 stycznia 2022 r. na próbie 1000 respondentów. 

Źródło informacji: PKEE
 

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao