Jak dbać o zdrowie psychiczne w erze cyfrowej: Wpływ mediów społecznościowych i technologii

Internet na dobre zagnieździł się już pod strzechami. Już chyba praktycznie nikt nie wyobraża sobie normalnego życia bez Internetu. A jeśli Internet to i media społecznościowe. Coś, co można wykorzystywać bardzo dobrze – pozostawać w kontakcie ze znajomymi, dzielić się swoją pasją czy przemyśleniami. Bo same media społecznościowe nie są przecież czymś złym. Jednak media społecznościowe i w ogóle Internet kryją pewne zagrożenia. Mogą bowiem się bardzo negatywnie odbić na ludzkiej psychice.

Ludzie od zawsze lubili podglądać, jak żyją inni ludzie. Stąd przecież biorą się wszelkie plotki, popularność prasy i portali brukarskich i wiele innych. Media społecznościowe doskonale wpisały się w ten trend, wręcz go zrewolucjonizowały. Im bardziej rozwijają się media społecznościowe, im bardziej rozwijają się kariery ludzi w Internecie, tym bardziej ludzie lgną do mediów społecznościowych. Wpływ mediów społecznościowych na współczesnych ludzi bywa naprawdę duży. Wiążą się z tym pewne zagrożenia. Jakie?

Era mediów społecznościowych

Media społecznościowe to już element codzienności. Wiele osób zaczyna dzień od sprawdzenia, co słychać na Instagramie czy Facebooku. Konta na portalach mediów społecznościowych mają wszyscy – młodzi i starzy. Konta mają osoby publiczne i celebryci. W dodatku media społecznościowe są w stanie kreować influencerów, czyli nowych celebrytów. Coraz więcej dzieci i nastolatków marzy właśnie o takiej karierze. I w tym wszystkim nie ma jeszcze nic złego – dzieci często marzą o sławie i sukcesie, którzy idzie z nią w parze.

Jednak trzeba uważać, by media społecznościowe nie stały się jedynym oknem na świat i całym życiem danej osoby. Szczególnie narażeni na to są zwłaszcza młodzi ludzie, tacy, którzy mogą jeszcze nie rozumieć, że media społecznościowe pokazują pewne rzeczy, ale są one starannie wyselekcjonowane i podkoloryzowane.

Jak media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne?

Media społecznościowe dla wielu osób są bardzo ważne. Jeśli jednak stają się najważniejsze i spogląda się na nie bezkrytycznie – może dojść do wielu problemów. Media społecznościowe nie pokazują bowiem prawdziwego życia. Pokazują pewne ujęcia. Ujęcia, które często poprawione są mnóstwem filtrów i podkręcane przez programy graficzne. Każdy influencer i twórca internetowy pokazuje wyłącznie to, co chce. A przecież ludzie z reguły chcą się prezentować przed światem jak najlepiej. Dlatego pokażą światu tylko to, co najlepsze. To z kolei może dać wrażenie, że życie gwiazd mediów społecznościowych składa się z samych wzlotów i jest życiem idealnym, co może źle wpłynąć na człowieka. Jak media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne?

Obniżenie nastroju

Oglądanie idealnego życia innych ludzi i porównywanie do niego swojego życia może mieć bardzo złe skutki. Zwłaszcza jeśli nie rozumie się, że to, co pokazane, to tylko niewielki wycinek życia gwiazd – i to taki, który został podkoloryzowany. To może powodować mnóstwo frustracji i znacząco obniżać nastrój. Pogorszyć się może zadowolenie z własnego życia, co może prowadzić do nagromadzenia stresu, a nawet przyczynić się do rozwoju depresji. Jeśli czujesz, że wpływ mediów społecznościowych na Twój nastrój jest destrukcyjny, poszukaj pomocy. Więcej informacji na ten temat uzyskasz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/.

Problemy z koncentracją

Media społecznościowe oznaczają też całe mnóstwo informacji i bodźców, którymi jest bombardowany mózg. Niektórzy wręcz z biegiem czasu zaczynają czuć przymus śledzenia wszystkich nowości, obawiając się, że przeoczą ważną wiadomość i przez to staną się informacyjnie wykluczeni.

To wszystko robi z mediów społecznościowych ogromnego złodzieja czasu. Bardzo negatywnie wpływa też na koncentrację. Bardzo trudno jest bowiem się skupić, gdy napływa do Ciebie tyle informacji, a przy tym zawsze chcesz wszystko śledzić, by być na bieżąco. Nadmiar informacji, które Twój mózg musi przetwarzać może doprowadzić też do pojawienia się problemów z pamięcią.

Groźba uzależnienia

Uzależnić się można od wszystkiego. Od mediów społecznościowych też. Jeśli media społecznościowe stają się ważniejsze od życia realnego, wtedy jest to już bardzo duży problem. Uzależnienie od mediów społecznościowych, jak każde inne uzależnienie, może wyniszczyć całe życie człowieka. Uzależnienie destrukcyjnie wpływa na życie zawodowe, rodzinne i towarzyskie danej osoby. Osoba uzależniona stawia bowiem media społecznościowe na pierwszym miejscu i spędza cały swój czas na przeglądaniu i aktualizowaniu ich. Zaniedbuje tym samym inne swoje potrzeby, a także obowiązki.

Uzależnienie od mediów społecznościowych należy do grona uzależnień behawioralnych. Na szczęście leczenie go jest możliwe, jednak – jak w przypadku każdego nałogu – bardzo ważne jest to, by to osoba uzależniona chciała tej zmiany. Bez motywacji wewnętrznej do wyjścia z uzależnienia, bez samej świadomości tego, że ma się problem, leczenie będzie bardzo trudne, a nawet wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Jeśli podejrzewasz, że bliska Ci osoba jest uzależniona, pomóż jej.

« 1 »

reklama

reklama

reklama