Pierwszy katolicki portal internetowy, produkcje filmowe i potężna biblioteka. 25 lat temu powstała Fundacja Opoka!

Centralnym wydarzeniem jubileuszu będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, sprawowana 23 czerwca w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

25 lat temu grupa odważnych katolików zastanawiała się, jak wykorzystać internet w służbie Kościołowi... Dzięki ich pracy 5 czerwca 1998 r. polscy biskupi powołali Fundację Opoka. „Było to bardzo mądre posunięcie. Kościół już wtedy zorientował się, jak wielką rolę będzie odgrywał Internet w życiu nie tylko Kościoła, ale wszystkich” – zauważył ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.

Rok później wystartował pierwszy w polskim Kościele portal internetowy: www.opoka.org.pl. Portal zgromadził ogromny zasób tekstów dotyczących teologii, życia Kościoła, ale też kultury, społeczeństwa, gospodarki. Jego ważną częścią jest baza dokumentów kościelnych: papieskich encyklik, adhortacji, listów i przemówień. W formie audio odsłuchać można wszystkie encykliki św. Jana Pawła II (encykliki audio >>). Nowoczesna witryna to także źródło bieżących informacji z życia Kościoła. Stałą rubrykę „Pytania o wiarę” na łamach portalu od 2023 r. prowadzi ceniony teolog o. Jacek Salij OP. Na portalu codziennie zamieszczane są także komentarze do czytań mszalnych.

„Dążymy do tego, by portal w nowej odsłonie był nie tylko medium informacyjnym, ale także opiniotwórczym. Naszym głównym zadaniem – niezmiennie od ponad 20 lat – jest obrona wiary i promocja trwałych wartości takich jak: rodzina, obrona życia, wiara, patriotyzm. Na sercu leżą mi także młodzi, którzy, którzy uczestniczą w życiu sakramentalnym Kościoła i są dumni z tego, że są katolikami. Chciałbym w przyszłości na naszym portalu stworzyć dla nich przestrzeń” – mówi ks. Marek Gancarczyk.

W ostatnich latach Fundacja, oprócz prowadzenia portalu, rozwinęła także produkcję filmową. „Powstał film o bł. Stefanie Wyszyńskim «Będziesz miłował», obecne trwają prace nad kolejnym dokumentalnym filmem, którego bohaterem jest z kolei św. Maksymilian Maria Kolbe.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama