Co na ból pleców? 5 sposobów

Ból pleców to dość powszechna dolegliwość, która może wpływać na codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Co sprzyja bólom pleców? Poniżej wyjaśniamy możliwe przyczyny tej dolegliwości i przedstawiamy 5 skutecznych sposobów, które mogą pomóc w jej łagodzeniu.

Materiał powstał we współpracy z Haleon

Przyczyny bólu pleców

Plecy to złożona struktura składająca się z kręgów, mięśni, więzadeł i innych tkanek. Ból pojawiający się w ich obszarze może mieć wiele różnych przyczyn i przybierać charakter ostry bądź przewlekły. Często trudno jest jednoznacznie określić pochodzenie tego typu dolegliwości. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą mieć wpływ na ich występowanie.

Jedną z potencjalnych przyczyn bólu pleców może być przeciążenie mięśni. Nadmierny wysiłek fizyczny, niewłaściwa technika podnoszenia ciężarów, czy zbyt wymagający trening siłowy może prowadzić do nadmiernego obciążenia pleców i powodować dyskomfort, a nawet kontuzję.

Podobny wpływ na tę część ciała, ale również na cały aparat ruchu, może mieć działanie zupełnie przeciwne. Długotrwałe siedzenie lub stanie (np. w pracy), brak aktywności fizycznej lub źle dobrane (zbyt lekkie) ćwiczenia, mogą prowadzić do osłabienia mięśni pleców.

Nieprawidłowa postawa ciała, obejmująca zarówno pozycję korpusu podczas siedzenia, jak i pozycje kończyn podczas korzystania z takich akcesoriów, jak mysz komputerowa czy klawiatura, mogą prowadzić nie tylko do bólu pleców, ale również do skrzywienia kręgosłupa.

Skolioza, dyskopatia, zwyrodnienia kręgosłupa czy inne uszkodzenia strukturalne w jego obrębie to kolejne z częstych przyczyn bólu pleców. Mogą być one nabyte (np. poprzez opisane wyżej złe warunki pracy) lub wrodzone.

Dolegliwości ze strony pleców mogą wystąpić również w wyniku urazu lub stanu chorobowego. Stłuczenia, naciągnięcia i naderwania mięśni, a także infekcje w obrębie kręgosłupa lub inne stany zapalne (np. zapalenie mięśni) mogą być przyczyną nieprzyjemnych objawów.

Wystąpienie dolegliwości na obszarze pleców może być również związane z nadwagą. Nadmierne obciążenie aparatu ruchu wpływa negatywnie zarówno na postawę ciała, jak i na wytrzymałość tkanek.

Jeżeli doświadczasz bólu pleców, szczególnie jeśli jest on intensywny, utrzymuje się długo lub towarzyszą mu inne objawy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Profesjonalna diagnoza pomoże ustalić przyczynę bólu i odpowiedni sposób leczenia.

5 sposobów na ból pleców

Świadomość możliwych przyczyn dolegliwości może pomóc zapobiec ich wystąpieniu. Jeżeli jednak ból pleców się pojawi, warto wiedzieć, jak sobie z nim poradzić. Poniżej przedstawiamy 5 sprawdzonych propozycji.

Ćwiczenia

Jeżeli cierpisz z powodu bólu pleców, ćwiczenia rozciągające mogą Ci pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni. Unikaj gwałtownych ruchów i skonsultuj się z fizjoterapeutą, aby dobrać odpowiedni trening dla siebie. Kiedy ból pleców przestanie Ci dokuczać, wraz z fizjoterapeutą wybierz ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców.

Leki

Doraźną pomoc może przynieść Ci zastosowanie środków przeciwbólowych, zawierających np. ibuprofen lub paracetamol. Po konsultacji z lekarzem możesz też zastosować tabletki przeciwzapalne. Pomagają one zwalczać przyczynę bólu, jeżeli jest nią stan zapalny.

Masaże

Delikatny masaż pleców może pomóc w rozluźnieniu mięśni i złagodzeniu ich napięcia. Możesz o niego poprosić osobę Ci bliską. Jeżeli ból jest silny lub przewlekły, skonsultuj się z masażystą lub fizjoterapeutą.

Temperatura

Przy bólu mięśni lub stawów ulgę mogą przynieść Ci również rozluźniające kąpiele oraz ciepłe lub zimne okłady. W podobny sposób (chłodzący lub rozgrzewający) działają również stosowane miejscowo maści i żele.

Postawa

Jeżeli ból wynika z przeciążenia, oprócz doraźnego łagodzenia go, postaraj się również zlikwidować jego przyczynę. Zadbaj o poprawienie postawy ciała oraz zaopatrz się w ergonomiczne meble w swoim miejscu pracy. Zwróć szczególną uwagę na konstrukcję krzesła oraz wysokość biurka, z których będziesz korzystać.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama