Fakty i mity o grypie. Jak ją leczyć i jak zapobiegać zarażeniu?

Grypa to choroba, której nasilenie obserwuje się w okresie jesienno-zimowym. Ma zatem charakter głównie sezonowy, dotyka osób w różnym wieku i charakteryzuje się zróżnicowanym przebiegiem. Mimo kilku kluczowych i rozpoznawalnych objawów u jednych osób może przebiegać stosunkowo łagodnie, podczas gdy u pacjentów z chorobami współistniejącymi może zaostrzać ich przebieg. Dlatego to tak ważne, aby nie jej nie lekceważyć, ponieważ powikłania pogrypowe mogą być bardzo niebezpieczne.

Materiał powstał we współpracy z Haleon

Podstawowe informacje na temat grypy

Grypę należy zaliczyć do chorób zakaźnych. Jest ona powodowana przez wirusa grypy. Objawy grypy, z jakimi można spotkać się najczęściej, to ból gardła, uciążliwy kaszel, wysoka temperatura, ale i dokuczliwe dreszcze, wymioty i bolesność mięśni. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową lub w momencie, gdy osoba zdrowa dotyka powierzchni lub przedmiotów skażonych przez osobę chorą.

Mimo powszechności tej choroby, jak i wywoływanej przez nią corocznie fali zachorowań, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej konsekwencji i tego, jak może wpłynąć na jakość ich życia. Jakie są najczęściej powielane mity na jej temat?

Czy grypa to groźna choroba?

Wbrew pozorom grypa to bardzo groźna choroba. Cechuje ją wysoki poziom zaraźliwości. Co roku choruje na nią wysoki odsetek populacji. Ponadto powikłania grypy mogą znacząco przyczynić się do pogorszenia ogólnego stanu i kondycji zdrowotnej pacjenta – w szczególności jeśli występują u niego przewlekłe choroby współistniejące. Należy mieć też na uwadze, że w skrajnych przypadkach grypa może doprowadzić do śmierci.

Do najczęściej spotykanych powikłań grypy należy zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Niezwykle niebezpieczne jest także zapalenie ucha środkowego, które może prowadzić do bardzo poważnych chorób, w tym przyczyniać się do zapalenia opon mózgowych. Zdarza się, iż z powodu powikłań i niedoleczenia niektórzy pacjenci chorują na zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego.

Czy szczepienia przeciw grypie są skuteczne?

Szczepienia przeciwko grypie są skuteczne i rekomendowane. Mogą one bowiem w znacznym stopniu zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania, jak również złagodzić przebieg samej choroby. Szczególnie poleca się skorzystanie ze szczepienia osobom narażonym na kontakt z chorymi, czyli np. pracownikom służby zdrowia.

Czy tylko seniorzy są narażeni na ciężkie powikłania po grypie?

Warto pamiętać o tym, że wystąpienie powikłań z powodu grypy może być dużym obciążeniem dla organizmu. Dotyczą one nie tylko osób starszych. W grupie ryzyka ciężkiego zachorowania i poważnych konsekwencji zdrowotnych znajdują się również dzieci do piątego roku życia, kobiety w ciąży i osoby z nadwagą. Należy także wspomnieć o pacjentach chorujących przewlekłe np. na choroby serca, nerek, wątroby i płuc.

Jak należy leczyć grypę?

Leczenie grypy jest przeważnie objawowe. Z tego względu, iż ludzki organizm atakowany jest przez wirusa, wszelkie środki i preparaty antybakteryjne nie będą wykazywać działania przeciwwirusowego.

W leczeniu stosuje się preparaty na zmniejszenie gorączki, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wskazany jest również odpoczynek oraz pozostawanie w domu, aby nie poddawać się czynnikom zmniejszającym odporność organizmu i nie doprowadzić do pogorszenia swojego stanu. Ważne jest także całkowite wyleczenie grypy.

Czy można zmniejszyć szanse na zakażenie się grypą?

Zapobieganie zakażeniu wirusem grypy jest trudne, ponieważ rozprzestrzenia się on drogą kropelkową. Można jednak rozważyć szczepienia przeciwko grypie w celu wytworzenia przeciwciał. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania lub sam przebieg choroby jest łagodniejszy. Z kolei zachowanie higieny rąk obniży szansę na przenoszenie wirusa. Warto ponadto pamiętać o tym, by nie dotykać dłońmi okolic twarzy, szczególnie po kontakcie z osobą chorą.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama