E-recepta: przewodnik dla pacjentów

W ostatnim czasie wiele mówi się na temat e-recept. Mimo to, część osób wciąż nie wie jak dokładnie działa to rozwiązanie. Warto jednak zainteresować się tą kwestią, ponieważ jest to bardzo wygodny sposób, który ułatwia dostęp do przepisanych leków. Zobacz, co musisz wiedzieć o e-recepcie!

Części osób wydaje się, że wszystko, co jest związane z nowoczesnymi technologiami, bywa trudne i niezrozumiałe. Jednak w przypadku e-recept takie obawy nie mają żadnych podstaw. To rozwiązanie niesamowicie ułatwia kupowanie leków i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności informatycznych. Jak otrzymać i zrealizować receptę?

E-recepta online czy stacjonarnie?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz się do lekarza osobiście, czy porada odbędzie się w formie telewizyty, otrzymasz e-receptę online. Będzie ona miała postać czterocyfrowego kodu, który przekaże ci lekarz. Ten kod zostanie także wysłany w wiadomości SMS, będzie również dostępny na twoim Internetowym Koncie Pacjenta. W przypadku wizyty stacjonarnej lekarz może wydrukować również tradycyjną, papierową receptę.

E-recepta. Czym jest? Jak z niej korzystać?

Kto może wystawić taką e-receptę?

W Polsce prawo do wystawiania recept mają lekarze – zarówno lekarze rodzinni, jak i specjaliści. Taki dokument mogą także wystawić stomatolodzy oraz w pewnym zakresie także pielęgniarki.

Jakie informacje są zawarte w e-recepcie?

Elektroniczna wersja recepty, tak samo, jak jej poprzedniczka, zawiera informacje dotyczące nazw leków, dawki, formy podania, a także ilości opakowań. Należy również pamiętać, że e-recepta posiada też określoną ważność, po upływie której nie będzie mogła zostać zrealizowana. Czas na wykupienie leków to zwykle 30 dni, jednak istnieją wyjątki. Dlatego, jeśli nie zamierzasz zakupić leków od razu, to warto zapytać lekarza lub farmaceutę o tę kwestię.

Jak zrealizować receptę elektroniczną?

Wykupienie leków zapisanych w postaci e-recepty jest bardzo proste. W aptece wystarczy podać czterocyfrowy kod oraz numer PESEL pacjenta, któremu zostały przepisane leki. Aby uniknąć dyktowania na głos danych tak wrażliwych, jak PESEL, można te numery zapisać na kartce i pokazać ją farmaceucie.

Dzięki temu, że recepta dostępna jest także w formie wiadomości SMS oraz dokumentu na internetowym koncie pacjenta, nie trzeba martwić się o zgubienie czy zniszczenie recepty. Leki nie muszą też być odbierane osobiście, można po nie wysłać bliską osobę. Preparaty dostępne na receptę można w Polsce kupić tylko stacjonarnie, nie da się ich zamówić przez internet – można jedynie zarezerwować konkretną ilość opakowań w aptece.

Czy realizowanie e-recepty jest bezpieczne?

Wiele osób obawia się zagrożeń związanych z nowoczesnymi technologiami. Czujność i ostrożność to bardzo rozsądne postawy. Jednak e-recepta jest powszechnie stosowanym w Polsce narzędziem, bez którego nie da się wykupić leków. Potencjalnym niebezpieczeństwem jest ujawnienie swojego numeru PESEL osobom postronnym. Dlatego po odbiór swoich leków nie należy wysyłać niezaufanych osób.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama