Grupa PGE została wysoko oceniona w niezależnej ocenie globalnego badania środowiskowego realizowanego przez CDP. W obszarze kwestii klimatycznych międzynarodowi eksperci CDP uznali PGE za firmę zarządzającą swoim wpływem.
„Wysoka ocena Grupy PGE w międzynarodowym badaniu klimatycznym wynika z naszego konsekwentnego działania na rzecz poprawiania standardów raportowania ESG i działania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ma to bezpośredni wpływ na ocenę działalności Grupy PGE przez instytucje finansowe, a w konsekwencji możliwości i warunki pozyskiwania kapitału na inwestycje - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - W 2023 roku PGE podpisała dwie umowy kredytowe powiązane z ratingiem ESG” – dodaje Wojciech Dąbrowski.
Zarządzanie wpływem na środowisko i klimat staje się jednym z kluczowych tematów zainteresowań inwestorów, banków oraz ubezpieczycieli. Aby prawidłowo ocenić potencjał rozwojowy firmy, wykorzystują oni między innymi międzynarodowe badanie CDP, które ma wykazać poziom dojrzałości PGE w obszarze zarządzania zmianami klimatycznymi.
PGE kolejny rok z rzędu poprawia swoją ocenę w tym badaniu, uzyskując w zakresie zmian klimatu ocenę B, która oznacza, że dobrze zarządza wpływem swojej działalności na środowisko, wdrożyła działania, polityki i strategie mające na celu rozwiązanie problemów związanych ze zmianą klimatu.
Poprawa wyniku była możliwa m.in. dzięki temu, że PGE poszerzyła zakres raportowanych informacji o zaawansowaną analizę ryzyk i szans wynikających ze zmian klimatycznych, regularnie od dwóch lat liczy ślad węglowy w trzech zakresach i coraz lepiej zarządza obszarem ESG (w prace komitetu ds. zrównoważonego rozwoju działającego pod przewodnictwem Prezesa Zarządu PGE zaangażowanych jest 15 departamentów PGE SA).
W zakresie zarządzania gospodarką wodną PGE ponownie uzyskała ocenę C, co oznacza, że organizacja jest świadoma swojego wpływu i identyfikuje zagrożenia i szanse w związku z prowadzoną działalnością.
Firmy udzielające odpowiedzi są oceniane i punktowane na czterech kolejnych poziomach, które reprezentują etapy, przez które przechodzi firma w miarę postępów w zarządzaniu środowiskiem, w skali ocen od D - (najniższa) do A (najwyższa).
Grupa PGE konsekwentnie pokazuje, że jest otwarta na dialog dotyczący zagadnień środowiskowych i że ważna jest dla niej przejrzystość działań, szczególnie w kwestiach klimatycznych. Jako lider zrównoważonej transformacji energetycznej w Polsce jest świadoma stojących przed nią wyzwań.
CDP to jedna z najbardziej uznanych międzynarodowych platform badawczych, oceniająca zobowiązania i wyniki organizacji w kwestiach środowiskowych, wspierana m.in. przez blisko 746 instytucji finansowych, zarządzających aktywami o wartości 136 bilionów dolarów. 6 lutego 2024 roku CDP opublikowała wyniki ujawnień dotyczących wpływu i zarządzania nim przez firmy w zakresie, m.in. zmiany klimatu i ochrony zasobów wodnych. Dane dotyczące ujawnień dostępne są po zalogowaniu na platformie http://www.cdp.net.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.