Opuchnięte dziąsła – czy potrzebny jest dentysta?

Zaczerwienione i opuchnięte dziąsło nie tylko może być źródłem poważnego dyskomfortu, ale przede wszystkim może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Gdy zmiany są niewielkie, można spróbować wyleczyć je domowymi sposobami. W przypadku braku poprawy lub wręcz nasilenia objawów z pomocą pacjentowi przychodzi dentysta. Zgłoszenie się po pomoc stomatologiczną umożliwia wycofanie nawet zaawansowanych stanów zapalnych i gwarantuje, że opuchlizna dziąsła pozostanie tylko wspomnieniem. Systematyczna opieka stomatologiczna pozwala ponadto na wyeliminowanie ryzyka występowania groźnych schorzeń jamy ustnej.

Zdrowe dziąsła i błona śluzowa jamy ustnej mają różowy kolor, bez przebarwień i innych niepokojących oznak. Gdy przybierają one barwę ciemniejszą, bordową lub ciemnoczerwoną, może być to znak, że w jamie ustnej pacjenta dochodzi do zmian zapalnych. Ból dziąseł, krwawienie, opuchlizna, ich wypukłość – to podstawowe dolegliwości, które powinien skontrolować dentysta. Za pogorszenie się ogólnego stanu dziąseł odpowiedzialna jest zwykle zła higiena jamy ustnej. Zapominanie o myciu zębów, niedokładność, brak czyszczenia przestrzeni zębowych i wykonywanie złych ruchów szczotką to główni winowajcy przyczyniający się do powstania kamienia nazębnego. Gromadzące się bakterie i resztki pokarmów wpływają negatywnie na stan zdrowia całej jamy ustnej, nie tylko bezpośrednio na dziąsła.

O czym mogą świadczyć opuchnięte dziąsła?

Opuchnięte dziąsła mogą być nie tylko oznaką złej dbałości o higienę jamy ustnej. W przypadku niektórych pacjentów opuchlizna widoczna może być nawet na policzku, oznaczając zwykle problemy z zębami mądrości. Ich wyrzynanie się jest bolesne i powoduje znaczny dyskomfort. Podobnie jest w przypadku dolegliwości bólowych ósemek, które dotknął rozwój próchnicy. Dziąsła są szczególnie mocno opuchnięte w przypadku zaawansowanych zmian próchniczych zęba. Pacjenta z dolegliwościami bólowymi i opuchnięciem błon śluzowych lub dziąseł niezwłocznie powinien zobaczyć dentysta. Dobór odpowiedniego leczenia jest konieczny w celu przywrócenia zdrowia całej jamy ustnej. Rozprzestrzeniająca się próchnica może bowiem doprowadzić do choroby kolejnych zębów, a w konsekwencji nawet do utraty uzębienia. W przypadku złożonych zmian w obrębie dziąseł i przyzębia ratunkiem dla pacjenta są usługi świadczone z zakresu periodontologii.

Na problemy z dziąsłami skarżą się m.in. pacjenci z cukrzycą, chorujący na bulimię, kobiety w ciąży i dojrzewająca młodzież. By ograniczyć dokuczliwość tych dolegliwości, kluczowe są systematyczne kontrole stomatologiczne na fotelu dentystycznym. Codzienną rutynę pielęgnacyjną warto uzupełnić o stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.

Zjawiskiem fizjologicznym jest delikatna opuchlizna dziąsła po leczeniu kanałowym (endodoncji) lub chirurgicznym usunięciu zęba. Jeżeli obrzęk utrzymuje się długotrwale, warto również wtedy zasięgnąć opinii specjalisty. Być może po leczeniu zęba doszło do infekcji lub dentysta nieprawidłowo oczyścił kanały zębowe.

Kiedy konieczny jest dentysta? Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie stomatologicznym?

Opuchnięte dziąsło może być oznaką postępującej paradontozy lub nawet ropnia zęba. W tych przypadkach dentysta przepisuje odpowiednie leki, żele i planuje postępowanie stomatologiczne optymalne dla indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Co niezwykle istotne, domowe sposoby na opuchnięte dziąsła przynoszą zwykle jedynie chwilową ulgę. Działają wyłącznie objawowo, nie zwalczają jednak przyczyny dolegliwości. Zwlekanie z wizytą u dentysty może prowadzić do rozwoju groźnych schorzeń przyzębia, a nawet całej jamy ustnej, nie tylko w przypadku występującej opuchlizny.

Do dentysty należy zgłosić się niezwłocznie wówczas, gdy u pacjenta wystąpił ból, doszło do uszkodzenia uzębienia lub wypadnięcia plomby. Nie warto jednak czekać z wizytą do momentu, w którym pacjent odczuje nieprzyjemne dolegliwości. Specjaliści postulują, by kontrolne wizyty stomatologiczne odbywały się przynajmniej co pół roku. Raz na rok należy wykonać higienizacyjne działania profilaktyczne, zwiększające ogólną odporność szkliwa na zachorowania i uszkodzenia.

Istota profilaktyki w stomatologii

Dentysta jest specjalistą, który zajmuje się pacjentem w sposób kompleksowy. Oferuje swoje usługi nie tylko w przypadku dolegliwości bólowych, ale również wówczas, gdy zgłasza się do niego całkowicie zdrowy pacjent. Profilaktyka stomatologiczna polega nie tylko na przeglądzie dentystycznym uzębienia i ocenie konieczności podejmowania leczenia. Na profilaktykę chorób jamy ustnej składają się złożone działania, których celem jest zapewnienie zdrowego wyglądu i stanu całego uzębienia. Większość pacjentów jako działania prewencyjne kojarzy głównie lekarskie badanie stomatologiczne i instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. Profilaktyka stomatologiczna to również lakowanie bruzd, fluoryzacja, polerowanie zębów, scaling, czyli usuwanie złogów naddziąsłowych i usuwanie osadu (piaskowanie).

Dzięki profilaktyce stomatologicznej możliwe staje się długotrwałe utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, a co za tym idzie – estetycznego wyglądu uzębienia. Pacjent ma świeży oddech, zdrowe zęby bez oznak rozwoju próchnicy i przebarwień. Decydując się na systematyczną opiekę dentysty, ograniczamy do minimum ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, demineralizacji szkliwa oraz konieczności ingerencji w zakresie chirurgii stomatologicznej.

Opuchnięte dziąsła – czy potrzebny jest dentysta?   dentysta Tychy

Gdy domowe sposoby nie pomagają – leczenie zębów u lekarza stomatologa

W przypadku niektórych pacjentów po zauważeniu niepokojących objawów konieczna może okazać się poszerzona diagnostyka stanu zdrowia uzębienia i jamy ustnej. W tym celu dentysta zleca zwykle wykonanie dodatkowych badań, wśród których głównym jest RTG. Wykorzystując własną wiedzę i umiejętności, lekarz oferuje następnie pacjentowi szeroki zakres usług leczniczych. W przypadku niezbyt zaawansowanych zmian próchniczych wystarczające okazuje się uzupełnienie ubytków, które szybko przywraca piękny uśmiech. Zaawansowane zmiany wymagają złożonych oddziaływań, z leczeniem endodontycznym pod mikroskopem włącznie. Gdy ząb okazuje się niemożliwy do wyleczenia, konieczna staje się jego ekstrakcja, czyli usunięcie. Ta metoda leczenia wykorzystywana jest również w przypadku tzw. zębów zatrzymanych, które często okazują się zdrowe. Zależnie od stanu uzębienia, pacjentowi można zaproponować następnie leczenie implantologiczne lub protetyczne.

Stomatologia zachowawcza – w jaki sposób dentysta przeprowadza bezbolesne leczenie?

W Centrum Medycznym Kierach specjaliści służą profesjonalną pomocą zarówno w zakresie profilaktyki stomatologicznej, jak i leczenia zębów, ortodoncji, implantologii oraz protetyki. Doświadczony personel charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego pacjenta, co przyspiesza proces diagnostyki i gwarantuje przeprowadzenie usług stomatologicznych na najwyższym poziomie. Wszystkie procedury i zabiegi podejmowane przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem są bezbolesne i skuteczne.

Lekarz dentysta dba o to, by zapewniać pacjentom w każdym wieku komfortową i przyjazną atmosferę podczas podejmowanych działań stomatologicznych. Oferuje pełen profesjonalizm zarówno jeżeli chodzi o pacjentów przybywających na kontrolę stomatologiczną, jak i higienizację, leczenie, wybielanie zębów, a także wykonanie implantów zębowych czy protez.

Wysokie kwalifikacje i umiejętności stomatologa połączone z innowacyjnymi metodami i nowoczesnym sprzętem gwarantują bezbolesność oferowanych zabiegów w ramach leczenia zachowawczego. To istotna kwestia, gdyż strach przed dentystą i bólem stanowi nadal najczęstszą przyczynę rezygnacji z wizyty i zwlekania z rozpoczęciem leczenia zębów. Plan leczenia stomatologicznego obejmuje indywidualnie dobrane metody znieczulenia pacjenta podczas koniecznych do zastosowania procedur medycznych. Wśród najczęściej stosowanych znieczuleń stomatologicznych wymienia się nasiękowe, powierzchniowe, przewodowe i śródwięzadłowe. Coraz popularniejszym i nowoczesnym rozwiązaniem jest znieczulenie komputerowe, ograniczające dolegliwości bólowe związane z koniecznością wykonania wstrzyknięcia.

Dla pacjentów zainteresowanych usługami i zabiegami, jakie oferuje dentysta, Tychy stanowią atrakcyjną lokalizację ze względu na działalność Centrum Medycznego Kierach. Nieważne, czy chodzi o opuchnięte dziąsła, czy o inny problem. Szczegółową ofertę przedstawiono tutaj: https://kierach.pl/oferta/stomatologia/.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama