4 skuteczne sposoby na rwę kulszową – poznaj je już dziś!

Rwa kulszowa jest w dzisiejszych czasach jedną z najczęściej występujących dolegliwości u osób w coraz młodszym wieku. Wiąże się m.in. z występowaniem ostrego, promieniującego bólu od dolnej części kręgosłupa, niekiedy nawet aż do stopy. Jakie są 4 metody objawowego radzenia sobie z tym problemem? Przeczytaj poniższy artykuł!

Rwa kulszowa to zespół bólowy dolnej części kręgosłupa promieniujący przez pośladek i tylną powierzchnię uda oraz podudzia aż do stopy. Podstawą jest leczenie przyczynowe, a więc wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty (a w skrajnych przypadkach – u neurochirurga). Co można jednak robić samodzielnie w domu i jakie leki na rwę kulszową będą pomocne? Przekonaj się!

  1. Leki na rwę kulszową

Leki na rwę kulszową działają objawowo, zmniejszając napięcie mięśni i stan zapalny, a tym samym łagodząc dolegliwości bólowe. Zawierają w składzie związki aktywne takie jak baklofen, tyzanidyna czy tolperizon i stosowane są doustnie. Jeśli rwa kulszowa nie mija lub jest bardzo silna, można rozważyć farmakoterapię w formie iniekcji. Lekarz wykonuje wstrzyknięcia leku bezpośrednio w źródło bólu, np. w torebkę stawową lub więzadła okołokręgosłupowe.

  1. Ćwiczenia i pozycje odciążeniowe

W przebiegu rwy kulszowej bardzo dobrze sprawdzają się odpowiednio dobrane ćwiczenia – muszą być jednak ustalone wspólnie z fizjoterapeutą, w zależności od przyczyn rwy kulszowej. Warto jednak wzmacniać mięśnie stabilizujące (tzw. CORE), rozciągać mięsień gruszkowaty oraz wykonywać ćwiczenia oddechowe. Często ulgę przynoszą pozycje: klęku japońskiego, kociego grzbietu, leżenia na plecach z przyciągniętymi kolanami, a także rolowanie pośladka piłeczką po stronie bólu.

Rwa kulszowa często wynika z ucisku krążka międzykręgowego na struktury nerwowe. Należy pamiętać, że najlepszym sposobem na odżywienie dysków oraz zachowanie zdrowia i sprawności jest ruch. Jeśli to możliwe, należy codziennie pozostawać aktywnym fizycznie. Nawet jeśli są to wyłącznie spacery, joga czy jazda rowerem do sklepu.

Sprawdź także: Co jeść przy chorobach i bólach stawów?

  1. Zimne i ciepłe okłady

Zimne okłady łagodzą stan zapalny, dlatego mogą sprawdzić się w fazie ostrej rwy kulszowej (w ciągu kilku dni po wystąpieniu pierwszego, silnego bólu). Alternatywnie mogą to być chłodne kąpiele i polewania pośladka po stronie bólowej. Z kolei ciepłe okłady rozluźniają mięśnie, łagodzą ból – będą wskazane w fazie przewlekłej, gdy pacjent zmaga się z bólem już dłuższy czas. Ciepło jest ponadto niezbędne do regeneracji nerwu kulszowego i korzeni nerwowych, które mogą być uciskane np. przez przepuklinę jądra miażdżystego (potocznie: wypadnięty dysk).

  1. Suplementacja

W przebiegu rwy kulszowej należy bezwzględnie pamiętać o uzupełnianiu niedoborów witamin z grupy B, w szczególności witaminy B1, B6 i B12. Można je stosować nawet w większych ilościach, niż jest to zalecane osobom zdrowym. Związki te są niezbędne do regeneracji struktur nerwowych. Dodatkowo warto stosować kwasy tłuszczowe Omega-3, witaminę D, kolagen oraz kwas hialuronowy.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama