Hybrydowe OZE w Grupie Enea: nowa instalacja fotowoltaiczna na terenie farmy wiatrowej w Darżynie

Enea Nowa Energia, spółka z Grupy Enea, zakończyła budowę nowej instalacji fotowoltaicznej. Zlokalizowana na terenie należącej do Grupy farmy wiatrowej Darżyno (woj. pomorskie), nowa instalacja o mocy 2 MW korzysta z tego samego przyłącza co farma wiatrowa. Dzięki wykorzystaniu rozwiązania cable pooling, czyli połączeniu dwóch źródeł energii odnawialnej w ramach jednego przyłącza, zdolności przesyłowe Darżyna są wykorzystywane efektywniej.

PV Darżyno złożona jest z 3 636 paneli fotowoltaicznych (każdy o mocy o mocy 550 Wp) oraz kontenerowej stacji transformatorowej. Instalacja o mocy 2 MW, wybudowana na modułowej konstrukcji wsporczej, będzie wytwarzała rocznie ok. 2 GWh energii elektrycznej. Taka wielkość produkcji pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych około 850 gospodarstw domowych, co odpowiada blisko 45% zapotrzebowania na energię mieszkańców okolicznej gminy Potęgowo.

Nowa 2 MW instalacja fotowoltaiczna, wraz z pracującą 6 MW farmą wiatrową tworzą hybrydową instalację OZE. Przyłącze obu znajduje się w tzw. stacji abonenckiej, z której energia jest przekazywana do sieci wspólnym kablem średniego napięcia. Zastosowanie rozwiązania cable pooling podnosi  efektywność przesyłu. 

Nasza farma fotowoltaiczna w Darżynie, jako obiekt hybrydowy, pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału wytwórczego kilku źródeł odnawialnej energii. Jest to rozwiązanie nowoczesne i przynoszące efektywne osiągnięcia zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i produkcji –  podkreśla Wojciech Gąsowski, wiceprezes ds. rozwoju, pełniący obowiązki prezesa Enei Nowa Energia.

Enea Nowa Energia to spółka z Grupy Enea, która zarządza projektami opartymi na odnawialnych źródłach energii (OZE): elektrowniami wodnymi, biogazowniami, farmami wiatrowymi i  fotowoltaicznymi. Oddziały spółki zlokalizowane są na terenie całej Polski. Spółka prowadzi prace nad kolejnymi instalacjami wytwórczymi, projektami fotowoltaicznymi i wiatrowymi. To m.in. PV Dygowo I, PV Jastrowie II i farma wiatrowa Bejsce, które powiększą moc wytwórczą segmentu OZE w Grupie o 36 MW. Na koniec III kwartału 2023 r. moc zainstalowana Grupy Enea w OZE wynosiła 499 MW. 

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama