Dzieci są w dużo większym stopniu narażone na rozwój infekcji niż dorośli. Ich układ odpornościowy dopiero się rozwija i uczy, jak w porę rozpoznawać zagrożenie. Z tego powodu najmłodsi mogą bardzo szybko zarazić się od rodziców, dziadków lub rówieśników. Które choroby zakaźne są najczęstsze i jak przebiega ich leczenie?
Małe dzieci są podatne zarówno na infekcje wirusowe, jak i bakteryjne. Nie każda infekcja wymaga wizyty lekarskiej. Jednak, gdy zauważysz pierwsze objawy, bacznie obserwuj dziecko, ponieważ niektóre choroby rozwijają się bardzo szybko. Popularne choroby wieku dziecięcego to między innymi rumień zakaźny u dzieci i rumień nagły. Jakie objawy im towarzyszą?
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez parwowirus B19. Jedyny źródłem tego wirusa są ludzie, a szczyt zachorowań odnotowuje się na przełomie zimy i wiosny. Okres wylęgania rumienia zakaźnego to ok. 2 tygodnie. Tak długi czas rozwoju choroby powoduje, że czasem bardzo trudno jest ustalić, kiedy i od kogo dziecko się zaraziło. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, rzadziej można się zarazić poprzez zakażone osocze lub preparaty krwi.
Pierwsze objawy choroby przypominają zwykłą infekcję dróg oddechowych. Zaliczamy do nich:
W drugiej fazie choroby pojawia się wysypka w postaci czerwonych plam na skórze. Na początku rumień występuje głównie na twarzy i ma charakterystyczny kształt motyla. Z czasem wysypka rozprzestrzenia się na inne części ciała, ale nie pojawia się na stopach i dłoniach. Rumień zakaźny jest leczony objawowo. Stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwwirusowe lub maści do smarowania zmian. Bardzo ważne jest izolowanie dziecka od rówieśników, aby zapobiec epidemii.
Rumień nagły to choroba wirusowa, wywołana przez wirusa HHV-6. W tym wypadku źródłem zakażenia również jest drugi człowiek. Inna nazwa tej choroby to gorączka trzydniowa. Pierwszym objawem infekcji jest bardzo wysoka i trudna do zbicia temperatura, która może wynosić nawet do 40 stopni C. Wysokiej gorączce nie towarzyszą żadne inne objawy, co powoduje znaczny niepokój u rodziców. Po ok. 3-5 dniach gorączka samoistnie ustępuje, a na ciele pojawia się plamisto-grudkowa wysypka.
Rumień nagły również leczy się przede wszystkim objawowo. Jednak warto pamiętać, że bardzo wysoka gorączka może być dla dziecka niebezpieczna. W jej przebiegu niekiedy pojawiają się drgawki, które dodatkowo osłabiają dziecko i pogarszają jego samopoczucie. Gdy gorączka nie spada, pomimo zastosowania leków przeciwgorączkowych, należy udać się z pociechą do lekarza. Specjalista przeprowadzi dodatkowe badania, aby wykluczyć infekcję bakteryjną.
Dowiedz się również: jakie badania warto wykonać u dziecka?
Rumień zakaźny i rumień nagły to nie jedyne choroby wieku dziecięcego. Maluchy mogą też chorować też na szkarlatynę, anginę, zapalenie ucha, grypę żołądkową lub ospę wietrzną. Jeśli niepokojące objawy nie ustępują po 2-3 dniach, nie zwlekaj, tylko od razu skonsultuj się z pediatrą, który zbada maluszka i zaleci stosowne leczenie.