Blok gazowo-parowy w Rybniku z decyzją o pozwoleniu na budowę

Blok gazowo-parowy w Rybniku, realizowany przez spółkę Rybnik 2050, należącą do PGE Polskiej Grupy Energetycznej, otrzymał pozwolenie na budowę. Decyzję wydał prezydent Miasta Rybnik 12 marca 2024 r. i nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności, co umożliwia Generalnemu Wykonawcy – konsorcjum Polimex Mostostal i Siemens Energy – rozpoczęcie prac budowalnych na terenie inwestycji.

W uroczystym podpisaniu pozwolenia na budowę ze strony Miasta Rybnik uczestniczył Prezydent Miasta Piotr Kuczera oraz Naczelnik Wydziału Architektury Sebastian Witek, ze strony spółki Rybnik 2050, Prezes Zarządu Paweł Noga oraz Dyrektor Projektu Piotr Żymełka, a ze strony Generalnego Wykonawcy Dyrektor Projektu Jarosław Skubek.

Blok gazowo-parowy w Rybniku o mocy elektrycznej 882,9 MW będzie jednym z największych i najbardziej sprawnych bloków tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. Będzie spełniał restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Wskaźnik emisyjności nowego bloku to 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co oznacza, że jest on trzykrotnie niższy niż dla bloków węglowych klasy 200 MW. Przekazanie do eksploatacji planowane jest pod koniec 2026 roku. W grudniu 2022 roku blok gazowo-parowy w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama