Już od 15 do 16 sierpnia, w diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie odbędą się główne uroczystości odpustowe ku czci uroczystości Rocha. W tej miejscowości mają one niezwykły, niespotykany przebieg, gdyż połączone są z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.
W Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha już od 7 sierpnia rozpoczną się przygotowania duchowe do tego wielkie święta. Od tego dnia sprawowana będzie o godz. 18:30 Msza św. połączona z nauką rekolekcyjną, po której odprawiana będzie Nowenna do Świętego Rocha. Tego samego dnia rozpocznie się XIII edycja spotkań w Szkole Świętego Rocha. Podczas spotkań w „Rochowej Szkole” młodzi mają możliwość włączenie się w modlitwę nowennową, ale także poznawania postaci Świętego Patrona, tradycji odpustowych. To czas śpiewu, radosnej zabawy, ale także nauki i pracy. Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach spotkań w „Szkole Świętego Rocha” wiedzą, że atrakcji w niej nie brakowało.
Kim był św. Roch?
Święty Roch z wielkim oddaniem posługiwał chorym, odrzuconym. Jest patronem chorych, więźniów, ogrodników, lekarzy weterynarzy. W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym rok 11 sierpnia) do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w sposób szczególny na godzinę 16:00 zaproszone są osoby chore, niepełnosprawne i starsze wraz ze swymi opiekunami. W ich intencji będzie sprawował Mszę św. podczas której udzielony zostanie sakrament namaszczenia chorych. Święty Roch nie tylko posługiwał chorym, ale sam doświadczył cierpienia. Spotkanie modlitewne będzie więc okazją do złożenia u stóp Jego ołtarza trosk, lęków, ofiarowania cierpienia. To bardzo ważny element w scenariuszu uroczystości odpustowych. To właśnie często te osoby ofiarują swoje cierpienia w intencji dzieł realizowanych w naszej wspólnocie, są wśród nich także ci, którzy przed laty przejęli nasze tradycje odpustowe i zatroszczyli się o to, by przekazać je kolejnemu pokoleniu.
Święty Roch jest opiekunem zwierząt domowych, ale także patronuje polskim lekarzom weterynarzom, którzy jako miejsce pielgrzymek i spotkań wybrali sobie właśnie mikstackie sanktuarium. Przybędą i w tym roku w przededniu uroczystości odpustowych 15 sierpnia, by prosić swego patrona o opieką, by powierzać jego opiece siebie, swoje rodziny.
Plan wydarzeń
15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha z kościoła farnego na Wzgórze Cmentarne, nazywane także Wzgórzem Świętego Rocha.
To tu znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha, szczególne miejsce. W sanktuarium odprawiane zostaną nieszpory, a po nich rozpoczyna się całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu i czuwanie modlitewne przy relikwiach niebieskiego patrona św. Rocha. O godz. 24.00 sprawowana jest Msza Święta przez kapłanów pochodzących z parafii mikstackiej, bądź z nią w różny sposób związanymi. Niesamowite jest sceneria i atmosfera tej Mszy św. Palące się na grobach znicze, szum wiatru wszystko to sprzyja refleksji i modlitewnej zadumie.
W dzień odpustu 16 sierpnia po Mszy św. sprawowanej w intencji gospodarzy i o godz. 8:00 odbędzie się niezwykle widowiskowy, ale przede wszystkim mający głęboką wymowę religijną obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Zobaczyć tu będzie można prawie całą Arkę Noego. W tym roku obrzędu błogosławieństwa zwierząt dokona ks. Bp Senior Antoni Długosz.
Po obrzędzie błogosławieństwa odbędzie się koncert w wykonaniu Góralskiej Hory oraz ks. Bpa Antoniego Długosza. Będzie to zapewne czas radosnego spotkania i świętowania. To ważne, bo jak piszą hagiografowie św. Roch mimo trudnych życiowych doświadczeń i cierpienia był radosnym świętym.
W scenariuszu uroczystości odpustowych nie może zabraknąć sumy. Ta pod przewodnictwem ks. Bpa Antoniego Długosza sprawowana będzie o godz. 11:00. Ksiądz Bp Antoni wygłosi także homilię.
W czas odpustowego świętowania wpisuje się Msza Święta ze specjalnym indywidualnym błogosławieństwem najmłodszych. Zostanie ona odprawiona o godz. 18:00. Po tej Mszy św. procesja z Najświętszym Sakramentem relikwiami św. Rocha powróci do kościoła farnego.
Warto dodać, że w 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa w Mikstacie zostały wpisane na Krajową Listą Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.