Konferencja OBWE. O cenzurze w Internecie

Wielu internautów spotyka się z problemem cenzury w mediach społecznościowych.

Temu zagadnieniu poświęcona była debata zorganizowana przez Instytut Ordo Iuris w ramach odbywającej się w Warszawie konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W wydarzeniu wzięli udział prawnicy i dziennikarze z Polski i zagranicy.

W trakcie spotkania swoją perspektywę w związku z cenzurą treści w internecie przedstawili dziennikarze – dr Jolanta Hajdasz (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Paweł Lisicki („Do Rzeczy”, wSensie.tv), Cezary Krysztopa („Tygodnik Solidarność”), Krzysztof Łuksza (wRealu24.pl), Łukasz Karpiel (PCh24.pl), oraz Varro Vooglaid – prawnik i publicysta z Estonii. W trakcie wydarzenia zwrócono uwagę na to, że współczesna cenzura na portalach społecznościowych coraz częściej przybiera również wymiar ekonomiczny. Oprócz prostego blokowania lub usuwania treści, administratorzy platform społecznościowych posuwają się również do ograniczania monetyzacji, czyli wyłączania możliwości zarabiania pieniędzy na materiach uznanych za „niespełniające standardów”.

Prelegenci podkreślali także, że cenzurowane są niemal wyłącznie treści konserwatywne. Administratorzy platform posługują się przy tym często nieprecyzyjnym terminem „mowy nienawiści”. W wielu przypadkach internauci nie są też informowani o przyczynach, dla których zamieszczone przez nich materiały zostały usunięte.

Debatę otworzył adw. Jerzy Kwaśniewski. Więcej o debacie można przeczytać na stronie ordoiuris.pl >>

IOI, ordoiuris.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama