reklama

Abp Budzik: Komisja Nauki Wiary KEP przygotowuje dokument nt. kryteriów eklezjalności wspólnot katolickich

Abp Stanisław Budzik na 391. Zebraniu plenarnym KEP zapoznał biskupów z przygotowywanym przez Komisję Nauki Wiary KEP dokumentem na temat kryteriów eklezjalności wspólnot katolickich.

MG

|

KAI

dodane 15.03.2022 14:10

Uzasadniając potrzebę opracowania dokumentu przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP zwrócił uwagę, że „dynamizm duchowego życia, tak wyraźnie widoczny w istnieniu i działaniu wspólnot bądź ruchów formacyjno-ewangelizacyjnych, nie jest jednak wolny od niebezpieczeństwa wypaczeń”. Dlatego też Kościół od samego początku swego istnienia starał się wskazywać na kryteria pozwalające odróżnić to, co w działaniu danych wspólnot pochodzi od Ducha Bożego, od tego, co pochodzi od ducha tego świata. I tak postępuje także i dziś.

Dokument – jak wyjaśnił abp Budzik - nie ustanawia nowych zasad właściwego funkcjonowania wspólnot czy ruchów formacyjno-ewangelizacyjnych. Nie ma on również charakteru prawnego. Skierowany jest raczej do wszystkich członków, liderów, założycieli i przełożonych wspólnot jako pomocne narzędzie w rozeznawaniu komunii danej wspólnoty z Kościołem powszechnym oraz jej zdrowego funkcjonowania i prawidłowego rozwoju.

Pierwsza część dokumentu poświęcona została sformułowaniu i wyjaśnieniu kryteriów, na podstawie których wspólnota czy ruch formacyjno-ewangelizacyjny mogą być uznane za katolickie czyli pozostające w komunii z Kościołem katolickim.

Część druga wskazuje i omawia kryteria prawidłowego funkcjonowania wspólnot pozostających w komunii z Kościołem powszechnym. Kryteria te wynikają z określonych w nicejsko-konstantynopolitańskim wyznaniu wiary przymiotów Kościoła jako jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego oraz odwołują się do owoców Ducha Świętego wymienionych przez św. Pawła w Liście do Galatów.

Abp Budzik przypomniał, że Sobór Watykański II mówił o szczególnej wartości apostolstwa świeckich. A z kolei Jan Paweł II, w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w 1996 roku tłumaczył, iż „jednym z darów Ducha Świętego dla naszych czasów jest z pewnością rozkwit ruchów kościelnych (...). Są one świadectwem wielości form, w jakich wyraża się jedyny Kościół, i stanowią niewątpliwą nowość, której pozytywne znaczenie i przydatność dla Królestwa Bożego, działającego w dzisiejszych czasach, musimy sobie dopiero w pełni uświadom”.

Abp Budzik wyraził nadzieję, że na nastepnym spotkaniu Komisji w maju br. dokument będzie mógł zostać zatwierdzony.

1 / 1

reklama